Chorowanie w Austrii – informacje praktyczne.

20 lutego

Choroba nie jest nigdy przyjemnym doświadczeniem. Gdy zwykłe przeziębienie czy grypa dopadnie nas na wyjeździe robi się już nieciekawie. Jeszcze mniej ciekawie bywa, gdy choroba dopada podczas wyjazdu zagranicę. Chorowanie w Austrii nie musi być traumą i wyczyścić portfel do dna.

Nawet gdy jesteście tu bez ubezpieczenia nie wpadajcie w panikę, jest droga wyjścia z tego problemu zdrowo i bez bankructwa.

 

Ubezpieczenie w Austrii

 

Osoby ubezpieczone w Austrii otrzymują e-card. Jest to kawałek plastiku podobny do karty kredytowej, który potwierdza, że jesteś osobą ubezpieczoną nie tylko w kraju Mozarta, ale i krajach Unii, które mają podpisane z Austrią umowy o wzajemnym leczeniu swoich ubezpieczonych obywateli. Nie trzeba już dodatkowych papierków by skorzystać z lekarza w Polsce, Czechach, Niemczech itp.

Jeżeli jednak jesteście ubezpieczeni w Polsce przed wyjazdem zagranicę wyróbcie koniecznie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)
Umożliwi wam ona korzystanie w Austrii z takich samych praw, jakie mają ubezpieczeni na miejscu.

 

Wizyta u lekarza

 

Wizytę u lekarza warto rozpocząć od zasięgnięcia podstawowej informacji – czy ma podpisaną umowę z Kasą Chorych – Gebietskrankenkasse.
Wizyta prywatnie u lekarza bez podpisanej umowy z kasą to koszt od 30 do 90 a bywa i więcej euro.
Taki podział na lekarzy z podpisaną umową z Kasą i prywatne wizyty znacie także z Polski.
Wizyta zwykle kończy się wypisaniem recepty i tu znowu warto mieć ubezpieczenie, bo leki będą was kosztować o wiele mniej.
Dam wam przykład mojej ostatniej choroby a konkretnie zapalenia płuc i jednego z medykamentów pomagających mi z niego wyjść, jakim był pewien inhalator. Gdybym nie miała ubezpieczenia musiałabym zapłacić za niego 130 euro a z moim ubezpieczeniem kosztował tylko 7 i kilka centów.

 

Pogotowie ratunkowe

 

Bywa, że stanie się coś gwałtownego jak powiedzmy złamanie nogi czy jakiś atak i trzeba wezwać pogotowie.
W Austrii taka pomoc jest bezpłatna a uzyskacie ją dzwoniąc pod numer  144.
W Wiedniu macie do dyspozycji jeszcze jeden numer – 141. Uzyskacie tu pomoc/poradę lekarską w nagłych przypadkach (Ärztefunkdienst).

 

Szpitale w Austrii

 

Wypadki chodzą po ludziach i może tak się zdarzyć, że konieczny będzie pobyt w szpitalu a w takiej sytuacji musicie być przygotowani na pewne koszty niezależnie od tego czy jesteście ubezpieczeni czy nie. Za każdy dzień hospitalizacji dopłacicie normalnie 12-15 euro ale może to być więcej w wypadku gdy szpital zaproponuje wam podniesiony standard pobytu.

 

Gdy boli ząb.

 

Bolący ząb to jedna z najnieprzyjemniejszych niespodzianek podczas wyjazdu.
W Austrii, tak jak w Polsce musicie sprawdzić, czy dany stomatolog ma podpisaną umowę z Kasą Chorych i to jest podstawowa informacja nim zaczniecie coś robić z zębem. Nie wszystkie zabiegi są jednak objęte ubezpieczeniem, więc dodatkowo trzeba upewnić się czy to co was czeka gdy zalegniecie na fotelu dentystycznym wymagać będzie dodatkowych opłat i jakich.
Ceny usług nie objętych ubezpieczeniem dyktuje dowolnie każdy lekarz sam. Wolny rynek dotarł i tu.

 

Rady dla nieubezpieczonych

 

Co zrobić gdy wyjazd był spontaniczny i zapomnieliście o ubezpieczeniu europejskim lub nie posiadacie żadnego?

Bez paniki.
W Wiedniu funkcjonuje szpital i przychodnia przyszpitalna udzielające pomocy wszystkim potrzebującym, niezależnie od tego skąd są, czy mają lub nie ubezpieczenie, to Krankenhaus der Barmherzigen Brüder czyli Szpital Zakonu Bonifratrów. Niezależnie od tego czy będziecie potrzebować tylko wizyty u lekarza czy leczenia szpitalnego znajdziecie tam pomoc.

Krankenhaus der Barmherzigen Brüder
Johannes-von-Gott-Platz 1
1020 Wien
Telefon: +43 1 21121-0
Fax: +43 1 21121-1333

 

Pomoc możecie uzyskać również w AMBER-MED, który jest częścią Diakonie Flüchtlingsdienst und Österreichisches Rotes Kreuz czyli Austriackiego Czerwonego Krzyża.

AMBER-MED
Oberlaaer Straße 300-306
1230 Wien
Telefon +43 1-589 00-847

 

Zarówno u Bonifratrów jak i w AMBER-MED możecie zrealizować bezpłatnie recepty.

 

Lekarze mówiący po polsku w Austrii

 

Na koniec jeszcze jeden problem jaki wam może przysporzyć chorowanie w Austrii – jak dogadacie się z lekarzem skoro wy po niemiecku ani w ząb.
Po pierwsze raczej nie będzie problemu z dogadaniem się po angielsku, jednak zdaję sobie sprawę, że rozmowa o zdrowiu może stresować i najbardziej komfortowa może się toczyć dla was w języku ojczystym. W Wiedniu i Austrii nie brakuje lekarzy mówiących po polsku.
Lista polskojęzycznych lekarzy w Austrii pomoże wam znaleźć medyka dla siebie.

 

Życzę wam zdrowych i ciekawych pobytów nad Dunajem 🙂

 

Beata

 

 

You Might Also Like

4 komentarze

  • Odpowiedz Tomasz 20 lutego z 14:36

    bardzo ciekawy i przydatny wpis! piszesz, że np. aby skorzystać z bezpłatnej opieki na karte ekuz trzeba szukać lekarza, który ma podpisaną umowę z kasą chorych. Czy musi to być jakaś konkretna kasa? czy to nie ma znaczenia? Czasem spotykam się z informacją, że dany lekarz przyjmuje na wszystkie kasy. Pozdrawiam

    • Odpowiedz Beata 20 lutego z 17:38

      Sytuacja gdy lekarz ma podpisaną umowę z wszystkimi Kasami jest najbardziej komfortowa dla pacjenta – nie musisz już nic sprawdzać, wystarczy, że masz tu ubezpieczenie. Gdy ma podpisaną umowę z jedną lub np. dwoma kasami, musi być wśród nich ta, w której masz ubezpieczenie, by nie było problemu z płatnością za zabieg czy odzyskaniem pieniędzy za niego.

  • Odpowiedz Marta 28 lutego z 10:34

    Jestem fankom takich postów, takich treści. O danym kraju możemy przeczytać bardzo wiele ale praktycznych rzeczy prawie wcale . Jak z nauką języka w szkole – umiesz powiedzieć dziura ozonowa ale łyżkę pokazujesz na migi

    • Odpowiedz Beata 1 marca z 15:12

      Praktycznych informacji jest już całkiem sporo a będzie więcej. Cieszę się, że mogę być pomocna i uprościć wizytę w Austrii moim czytelnikom 🙂

    Zostaw odpowiedź

    Translate »