Darmowe atrakcje Wiednia

7 marca

Darmowe atrakcje Wiednia to gratka dla każdego. Jest ich całkiem sporo, a poznając je, na pewno odetchną z ulgą odwiedzający miasto z ograniczonym budżetem, jak i rodziny z gromadką dzieci, gdzie każde wejście podczas zwiedzania to plik biletów i sporo euro zostawiane w kasie.

 

 

Parki

 

 

Wiedeń jest zielonym miastem, którego parki i ogrody kryją nie tylko zacienione zielone alejki z ławkami, ale i miejsca warte zobaczenia ze względu na niezwykłość ich historii a czasem na budowle, jakie są w nich ukryte. Gdy chcę dobrze poznać miasto, podstawowym narzędziem z jakiego korzystam jest dla mnie spacer po jego uliczkach i zaułkach by dokładnie przyglądnąć się miejscom, budynkom, szukanie smaczków architektonicznych i historycznych. By móc odbyć taką wędrówkę przyda się przygotowanie przed wyprawą. Może to być przeczytanie przewodników, stron internetowych o miejscu, jakie chcę się poznać. Trzeba na to poświęcić trochę czasu, niekoniecznie pieniędzy.

Zacznę od punktu na mapie Wiednia, który odwiedzają tłumy turystów, jednak zwykle idą jednym utartym szlakiem. Nie zaglądają głębiej w parkową zieleń, a tam kryją się miejsca mogące oczarować.

 

 

Schloßpark Schönbrunn

 

 

Zwykle odwiedzający to miejsce wchodzą główną bramą strzeżoną przez sfinksy i orły. Ogromna bryła pałacu Schönbrunn kusi żółcią Kaisergelb. Za nią otwiera się ogromny zielony park i tu, tuż za ścianą pałacu zaczyna się pierwsza trasa, którą naprawdę warto pokonać. Ogromne kwiatowe dywany rozściełane są symetrycznie między szerokimi alejkami, od ściany pałacu aż po fontannę Neptuna.
Ta część parku nosi nazwę Große Parterre.
Za jej plecami, zygzakiem, po trawie, wspinają się ścieżki parkowe aż do Gloriety. To ona nich będzie Twoim celem, a właściwie widok na Wiedeń, jaki roztacza się ze szczytu wzgórza, na którym ją wzniesiono. Nim jednak miniesz fontannę wdrapując się na wzgórze, wejdź w bok na chwilę, na wąską ścieżkę, biegnącą obok ściany z żywopłotu, zaraz za skalnym murem stanowiącym tył fontanny. Można tam upolować niezwykłe „instagramowe” foty z widokiem na pałac.
W Glorietcie jest kawiarnia Café Gloriette i o ile ona sama (stoliki, krzesła itp.) nie budzi mojego zachwytu, to wystarczy podnieść głowę, popatrzeć na ściany tego pięknego imperialnego budynku, by szepnąć „Wow!”.
Szkoda, że kawiarnia nie trzyma tego stylu lub innego, nawet nowoczesnego, ale bardziej pasującego do tego miejsca niż to, co jest tam dzisiaj. Ta duża Glorieta nie jest jednak jedyną taką budowlą w parku. Znajdziesz tu Małą Gloriettę, egipski obelisk, rzymskie ruiny. Mają one swój początek nie w starożytności a fantazji architektów z XVIII wieku.

 

Prawdziwe pozostałości z czasów, gdy Wiedeń nosił nazwę Vindobona, możesz zobaczyć na samym środku Michaelerplatz.

 

 

Burggarten

 

 

Burggarten to dawny cesarski ogród. Oczami wyobraźni łatwo zobaczyć tu spacerującego wczesnym porankiem Franciszka Józefa.

 

Burggarten – wiedeńskie parki

 

Augarten

 

 

Augarten to park w 2 dzielnicy Wiednia. Leży odrobinę na uboczu od głównych tras, po jakich poruszają się turyści. Kryje w sobie niezwykłe budowle z czasów II wojny światowej – flakturm.

 

Flakturm Wiednia

 

 

Belvedergarten

 

 

Barokowe ogrody łączą pałac Dolny i Górny w sposób widowiskowy. Warto spacerując po parku, co jakiś czas odwrócić się do tyłu, by spojrzeć na pałace i ogród z innej perspektywy.

 

 

Ogrody Belwederu wiedeńskiego

 

Lainzer Tiergarten

 

 

Lainzer Tiergarten to połączenie parku oraz ogrodu zoologicznego w otwartej formie. Zwierzęta spacerują tu wolno po całym terenie. Bliskie spotkanie z dzikiem, stadem danieli czy sarną to jedna z atrakcji tego miejsca. Poruszając się po ścieżkach wśród zieleni, trzeba pamiętać, by nie karmić spotkanych zwierząt i jakby nie były słodkie nie starać się ich złapać czy głaskać.

 

 

Darmowe muzea

 

 

Wiedeń może poszczycić się prawie 300 muzeami. Są wśród nich takie, które można nazwać perełkami na skalę Europy czy świata jak Albertina. Są tu też dziwne muzea jak chociażby Ziegelmuseum, w którym można zobaczyć cegły i dachówki, z jakich budowano przez wieki Wiedeń.

 

Znajdziecie tu także muzea, które w każdą pierwszą niedzielę miesiąca można zwiedzać za darmo.

 

Römermuseum na Hoher Markt 3

 

Poznacie tu miasto z czasów, gdy było Rzymskim obozem a Rzymianie nadali zarys części do dzisiaj istniejących ulic Wiednia.

 

 

Virgilkapelle

 

By zobaczyć Virgilkapelle, trzeba zejść 12 metrów pod poziom Stephansplatz, wchodząc do stacji metra. Odkryto ją podczas prac budowlanych w metrze w 1973 roku. Historia powstania Virgilkapelle nie jest jasna, są różne teorie na ten temat. Architektura kaplicy wskazuje na XIII wiek, ale wzmianki o niej pochodzą dopiero z początków XIV.

 

 

Neidhart Fresken na Tuchlauben 19

 

Można podziwiać tu freski z XV wieku, jakimi ozdobił sale bogaty kupiec wiedeński. Są to najstarsze freski o tematyce świeckiej, jakie odkryto w Wiedniu.

 

 

Uhrenmuseum

 

Muzeum Zegarów znajduje się na Schulhof 2. Posiada w swoich zbiorach 4000 tykających cacek, z czego 900 jest wystawianych.

 

 

Pratermuseum

 

Muzeum znajduje się na Oswald-Thomas-Platz 1. Jak sama nazwa wskazuje, opowiada historię Prateru od czasu, gdy były to tereny cesarskich polowań, rekreacyjne dla mieszkańców miasta, przez historie Wystawy Światowej po park rozrywki, jakim jest do dzisiaj.

 

 

Beethoven Museum na Probusgasse 6 w 19 dzielnicy

 

Piękny dom jest miejscem gdzie swoje muzeum znalazł Beethoven. Znajduje się tu wiele osobistych pamiątek po kompozytorze. Nie jest to jedyne miejsce w mieście, które uczciło go muzeum.

 

 

Beethoven Pasqualatihaus

 

Na Mölker Bastei 8 można zwiedzić dom, w którym mieszkał w latach 1804-1815.

 

 

Haydnhaus

 

Haydn to kolejny wielki muzyk, który żył i tworzył w Wiedniu. Na Haydngasse 19 stoi dom, w którym mieszkał i tworzył pod koniec życia. To tam skomponował oratorium „Stworzenie świata” i „Pory roku”.

 

 

Schubert Geburtshaus

 

Dom, w którym urodził się Schubert znajduje się na Nußdorfer Straße 54 w 9 dzielnicy.
Moja rada: nawet, jeżeli niespecjalnie interesuje Cię muzyka klasyczna warto tam zaglądnąć. Sam budynek pochodzący z XVIII wieku moim zdaniem jest tego wart.
Przy Kettenbrückengasse 6 w 4 dzielnicy znajduje się mieszkanie, w którym Schubert zmarł. Ono również jest dzisiaj muzeum poświęconym kompozytorowi.

 

 

Johann Strauss Wohnung

 

Walce Straussów zna chyba każdy. Johann skomponował między innymi walca „Nad pięknym modrym Dunajem”, który jest nieoficjalnym hymnem Austrii. Na Praterstraße 54 znajduje się mieszkanie tego niezwykle płodnego kompozytora. Samych walców stworzył 150!

 

 

Hermesvilla

 

Spacer po Lainzer Tiergarten można w pierwszą niedzielę miesiąca połączyć ze zwiedzeniem willi/pałacyku, jaki tam się znajduje. Cesarz Franciszek Józef kazał go zbudować z myślą o żonie, Elżbiecie Bawarskiej znanej, jako Sisi.

 

 

Otto Wagner

 

Na koniec dwa budynki w moim ulubionym stylu, autorstwa wielkiego Otto Wagnera, człowieka, który nadał kształt miastu w okresie gdy secesja rządziła światem.
Ach, co to były za czasy, gdy nawet rzeczy codziennego użytku mogły zachwycać.
Otto Wagner Hofpavillon na Hietzingu oraz Otto Wagner Pavillon na Karlsplat są czynne od kwietnia do października. Obydwa pawilony stoją obok stacji metra w miejscach, które raczej odwiedzicie będąc w Wiedniu. Nie przegapcie ich. Nie są to wielkie gmachy a raczej małe perły architektury.

 

 

Wymieniłam wyżej kilkanaście miejsc w Wiedniu, które można zwiedzać, nie wydając centa. By poznać jakieś miejsce, nie wystarczy jednak podziwiać architekturę, przyrodę. Trzeba jeszcze przyglądnąć się ludziom tam żyjącym.
Czasem wystarczy usiąść na ławce w parku lub przy kawiarnianym stoliku i patrzeć na przechodniów. To, jak się poruszają, czy ich twarze są jasne, czy widać na nich przygnębienie, sposób w jaki odnoszą się do siebie mówi wiele o miejscu. Czasem więcej niż budowle, muzea, sklepu czy wystawy.
Bardzo zachęcam cię byś nie pomijał tego elementu poznawania miasta w być może bardzo napiętym planie zwiedzania Wiednia.

 

Beata

 

 

 

You Might Also Like

9 komentarzy

  • Odpowiedz Agnieszka 9 marca z 07:32

    Super wpis, na pewno skorzystam I wybiore sie przy najblizszej okazji do Lainzer Tiergarten -tam nie bylam. A co do ogrodow to z wymienionych najbardziej lubie Belveder I wracam tam tak czesto jak moge. Moze to oprocz pieknej przestrzeni, super muzeum, widokow, tez kwestia tego ze to pierwszy wiedenski ogord, jaki poznalam 🙂 a potem w roznych sytuacjach bylo po drodze 🙂 jestem tez milosniczka ogrodow rozanych (Volksgarten) I tych parkow juz na obrzezach lasku wiedenskiego, gdzie miasto pieknie laczy sie z natura 🙂 pozdrawiam serdecznie! Ps.znow mam problem z Listem z Wiednia:(

    • Odpowiedz Beata 9 marca z 09:35

      Słabość do pierwszych miejsc poznanych w Wiedniu znam z własnego doświadczenia. Mam tak z kilkoma zaułkami miasta.
      List pewnie leży w spamie. Sprawdź tam 🙂

  • Odpowiedz Agnieszka 10 marca z 10:15

    O zaulkach nie wspominam :)a tak przy okazji to moze by kiedys taki wpis o niezwyklych zaulkach Wiednia? 😉 a co do listu to nie ma w spamie 🙁 dobrej niedzieli!

    • Odpowiedz Beata 10 marca z 11:48

      Pomyślę nad tekstem o zaułkach 🙂
      Mam informację, że dostarczono Ci go i jest nieotwarty.
      Dziwna sprawa. Za chwile jeszcze raz wyślę go do Ciebie.

  • Odpowiedz Ag. 14 marca z 18:28

    Dolecial-dziekuje bardzo. Serdecznie pozdrawiam!!!

  • Odpowiedz Krystian 7 kwietnia z 23:43

    Dzień dobry, gdzie można sprawdzić listę muzeów darmowych w pierwszą niedzielę miesiąca? Wybieram się do Wiednia i muszę przyznać, że strona jest niezwykle pomocna.
    Świetny blog i ciekawe wpisy.

    • Odpowiedz Beata 8 kwietnia z 10:34

      Pełna lista muzeów Wiednia, do których są darmowe wstępy, tych do których można wejść za darmo w pierwszą niedzielę miesiąca oraz takich do których wolny wstęp mają dzieci i młodzież do lat 19 jest pod tym linkiem na stronie Stadt Wien http://www.wien.gv.at/kultur-freizeit/gratis-museum.html

      • Odpowiedz Krystian 12 kwietnia z 21:46

        Najmocniej dziękuję.

    Zostaw odpowiedź

    Translate »