Długie weekendy i dni wolne w Austrii w 2017 roku

Styczeń 12

Kiedy w tym roku wypadają dni wolne w Austrii?
Dobre pytanie ale w sumie wszystko zależy od celu wizyty.
Jeżeli chcecie poznać góry to każda pora roku dobra, gdy nie pada ulewny deszcz i nie ma sezonu lawinowego.
Miasto nie ma tych ograniczeń, chociaż przyjemniej włóczyć się uliczkami Wiednia, Grazu czy Salzburga, gdy jest słonecznie i na głowę nic nie kapie. Czasem jednak celom turystycznym towarzyszy chęć zrobienia zakupów i tu już trzeba zwrócić uwagę na to by nie zjechać nad Dunaj w dni wolne – w Austrii sklepy są zamknięte w niedziele i święta.
Długie weekendy to też nie najlepszy termin na wyjazd. Kilkudniowe wolne od pracy jak wszędzie oznacza tu masowe wyjazdy i utrudnienia w znalezieniu noclegu wtedy gdy wyjazd jest spontaniczny i nic wcześniej nie zarezerwowaliście sobie.
Z drugiej strony… i tak można szukać dobrych i złych stron długich weekendów dalej ale najważniejsze to wiedzieć kiedy one są w Austrii.

 

6 stycznia

 

Pierwszy długi weekend mamy już za sobą. Trwał od 6 do 8 stycznia a swoją długość zawdzięcza przypadającemu na 6 stycznia Heilige Drei Könige czyli świętu Trzech Króli.

16-17 kwietnia

 

Kolejny długi weekend będzie dopiero w kwietniu od 15 do 17 w związku z Wielkanocą. Jednak warto brać pod uwagę, że Karfreitag czyli Wielki Piątek 14 kwietnia dla niektórych będzie już dniem wolnym.

 

1 maja

 

Maj zacznie się kolejnym długim weekendem od 29 kwietnia do 1 maja kiedy to mamy Staatsfeiertag czyli Święto Narodowe.

 

5 i 15 czerwca

 

Czerwiec dniem wolnym jest tu 5 czerwca – Pfingstmontag – Święto Zesłania Ducha Świętego. Jako, że wypada w niedziele nie przedłuża weekendu i nie daje dodatkowego dnia wolnego za to czwartek 15 czerwca Fronleichnam – Boże Ciało wydłuża praktycznie weekend od 15 do 18 czerwca.

15 sierpnia

 

Na kolejne dłuższe wolne trzeba poczekać aż do 12 – 15 sierpnia. We wtorek 15 przypada Mariä Himmelfahrt – Święto Wniebowstąpienia NMP.

26 października

 

Październik zakończy długi weekend rozpoczynający się od czwartku 26 i Nationalfeiertag – Święta Narodowego Austrii. Potrwa on praktycznie do niedzieli 29 października.

 

1 listopada

 

W środę po nim przypada jednak 1 listopada i Allerheiligen – Wszystkich Świętych, więc dla niektórych będzie to dłuższe wolne aż do 5 listopada. To okres bardzo wzmożonego ruchu na drogach. W Austrii, w piątki większość zakładów, biur i urzędów pracuje krócej. Sporo ludzi ma też tzw. Krótki tydzień roboczy, co oznacza wolny piątek w zamian za nieco dłuższe siedzenie w pracy od poniedziałku do czwartku. 3 dni urlopu na przełomie października i listopada mogą więc dać 11 dni wolnego. Naprawdę wiele osób wykorzysta ten czas na odwiedzenie rodzin ale i wypoczynek poza miastem – dlatego wspominam o wzmorzonym ruchu na drogach zwłaszcza pod koniec pierwszego listopadowego weekendu.

 

8 grudnia i 25-26 grudnia

 

Kolejne święto przypada 8 grudnia a jest to Mariä Empfängnis – Święto Niepokalanego Poczęcia NMP. Przypada w tym roku w piątek wiec otwiera kolejny długi weekend trwający od 8 do 10 grudnia.
Święta Bożego Narodzenia w 2017 roku przypadają w poniedziałek i wtorek a to oznacza w praktyce wolne od soboty 23 do wtorku 26 grudnia.

Na kiedy planujecie w tym roku wizytę w Austrii?

Beata

 

Możesz także lubić

2 komentarze

 • Odpowiedz Ania z polkawtyrolu.com Styczeń 19 at 11:50

  Bardzo użyteczny wpis! Zaglądam na Twojego bloga odkąd przyjechałam do Austrii. Twoja wiedza na temat Wiednia jest imponująca, a wpisy bardzo ciekawe. Byłam w Wiedniu już wiele razy (kolejne odwiedziny planuję na najbliższy weekend), ale odtąd będę patrzeć na to miasto innymi oczami 🙂

  • Odpowiedz Beata Styczeń 19 at 12:36

   Dziękuję Ci za bardzo miłe słowa. Mam nadzieję, że odkryjesz jeszcze wiele miejsc, smaków a może i ludzi dzięki mojemu opowiadaniu o Wiedniu i Austrii na blogu 🙂

  Zostaw odpowiedź

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Translate »