Spacer po Wiedniu – Lugeck i Hoher Markt

Marzec 24

Lugeck i Hoher Markt to dwa wiedeńskie place, leżące w najstarszej części miasta, które oddziela od siebie Rotenturmstraße.

Maleńki Lugeck zdobi pomnik Gutenberga. Ten gość na pomnik zasługuje bez dwóch zdań!

 

Lugeck-1

 

Lugeck-2

 

Lugeck-3

 

Leżący po przeciwnej stronie Rotenturmstraße Hoher Markt zdobi fontanna zaślubin. Pochodzi z XVIII wieku. Pierwsza jej wersja była drewniana, ale szybko zastąpiono ją czymś okazalszym i trwalszym – marmurem. Fontanna powstała z wdzięczność, jaką chciał okazać Bogu pewien ojciec, którego syn wrócił cały z obleganego przez wroga miasta. Tym ojcem był nie byle kto a sam cesarz Leopold I. Fontannę zdobią figury Marii, Józefa i kapłana. Niestety nie było w niej wody, gdy robiłam te zdjęcia. Muszę wrócić, gdy zacznie obowiązywać w fontannach czas letni i pojawi się woda.

 

fontanna-zaslubin

 

fontanna-zaslubin-2

 

hoher markt-1

 

hoher markt-3

 

hoher markt-4

 

Na Hoher Markt znajduje się kolejny ślad secesji wiedeńskiej – zegar Anker. W oknie zegara widać postacie, które w południe przesuwają się na tle tarczy godzinowej. Postaci jest 12. Nie słyszałam jeszcze jak Anker gra. Napiszę więcej o zegarze więcej, gdy wszystko zobaczę i posłucham jego muzyki.

 Römermuseum to kolejna atrakcja Hoher Mark. Pod placem znajdują się pozostałości po rzymskim obozie wojskowym. Nie tylko pod tym placem zresztą, ale to tu odsłonięto część ruin i tego co w nich odnaleziono można zobaczyć. Jeżeli interesuje was historia starożytna zaglądnijcie do muzeum a to strona Römermuseum.

Dostaniecie się  tam idąc 400 m w górę Rotenturmstraße ze Schwedenplatzu. Dojedziecie do niego liniami metra U1 i U4. Nieco bliżej jest idąc od  Stephansplatz gdzie dowiozą was linie U1 i U3. Tu do pokonania 300 m.

 

hoher markt-5

 

wieden-a-5

 

wieden-a-3

 

 

Anker w języku Mozarta to kotwica.

 

 

zegar-3

 

 

Beata

Możesz także lubić

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »