5 zabytków, których nie spodziewasz się znaleźć w Wiedniu

25 kwietnia

Każde duże miasto może poszczycić się jakimś muzeum. Niektóre z nich są ważne dla lokalnej społeczności, inne dla kraju a są i takie o dużej wartość dla lepszego poznania dziejów ludzkiej cywilizacji.
Wiedeń może poszczycić się długą listą muzeów wszystkich wymienionych przeze mnie rodzajów.

Każda dzielnica ma tu swoje muzeum, czyli Bezirksmuseum. Spotkacie małe i nieco egzotyczne muzea jak na przykład Wiener Ziegelmuseum – Wiedeńskie Muzeum Cegły. Eksponatami są tam cegły i dachówki jakie były używane w budowie Wiednia. Jeżeli chcesz zobaczyć jak wygląda to muzeum kliknij TEN link.

Z ogromu zabytków, jakie wypełniają sale muzealne Wiednia, wybrałam dzisiaj 5 zabytków, których być może nie spodziewasz się znaleźć w Wiedniu.

 

 

1 Wenus z Willendorf

 

W Muzeum Historii Naturalnej (Naturhistorische Museum) znajduje się mała wapienna figurka. Liczy sobie tylko 11 cm wysokości, a jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych i najważniejszych zabytków paleolitu europejskiego. Odnaleziono ją 120 lat temu w miejscowości Willendorf leżącej w pięknej Dolinie Wachau. Tą figurką jest Wenus z Willendorf. Przedstawia korpulentną kobietę z dziwnym okryciem lub fryzurą na głowie. Nie ma zgody co do jej datowania, możemy najwyżej powiedzieć, że powstała około 25 000 lat temu, plus/minus kilka tysiącleci.

 

2 Muzeum Efezu

 

Drugi zabytek jest wieloskładnikowy, bo to całe muzeum, które zgromadziło zabytki pochodzące z wykopalisk w Efezie, które rozpoczęto w 1895 roku, a prowadził je Otto Benndorf (1838-1907) ojciec archeologii austriackiej, założyciel Österreichische Archäologische Institut (ÖAI).
Efez to stare miasto jońskie, miejsce gdzie stała kiedyś sławna świątynia Artemidy Efeskiej. Posąg bogini był powodem zamieszek jakie wybuchły w mieście podczas bytności tam apostoła Pawła, o czym wspominają Dzieje Apostolskie 19,26-36

 

 

3 Włócznia przeznaczenia

 

Włócznia przeznaczenia to według tradycji ostrze, którym rzymski żołnierz przebił bok Jezusa, by sprawdzić czy ten na pewno zmarł na krzyżu. Jak to bywa z relikwiami — a tym stało się to ostrze – mnożą się one na potęgę. Dzisiaj istnieje kilka kandydatów na tę jedyną, prawdziwą, Włócznię Przeznaczenia. Wśród nich to na wiedeńską wskazuje coraz więcej dowodów i poszlak. Poświęcę jej niedługo osobny artykuł, bo to ciekawa historia i zabytek. Kopia tej włóczni została podarowana przez cesarza Ottona III królowi Polski Bolesławowi Chrobremu. Jest ona przechowywana w Krakowie na Wawelu w skarbcu katedralnym.

 

 

4 Reichskrone

 

Reichskrone, czy mówiąc inaczej Kaiserkrone des Heiligen Römischen Reichs – Cesarska Korona Świętego Cesarstwa Rzymskiego jest jednym z najcenniejszych eksponatów skarbca w Hofburgu. Pochodzi być może z VIII wieku, choć jak chcą inni dopiero z XI. Jest jednym z najważniejszych zabytków Austrii i jak to zwykle bywa z regaliami, jednak jej wiek, uroda i sposób wykonania potrafią zachwycić każdego kto interesuje się średniowieczem. Złoto, kamienie emalia, symbolika przedstawień, nawiązanie do Biblii i dziwne losy korony, która wędrowała po krajach dawego Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego to materiał na niezłą powieść.

 

 

5 Virgilkapelle

 

W sercu Wiednia znajdziecie jeden z najlepiej zachowanych w mieście zabytków gotyku. Jest na Stephansplatz a właściwie pod nim. By zobaczyć Virgilkapelle, musicie zejść 12 metrów pod poziom placu. Zrobicie to wchodząc do stacji metra. Kaplicę odkryto podczas prac w metrze w 1973 roku. Historia jej powstania nie jest jasna. Architektura wskazuje na XIII wiek, wzmianki o niej pochodzą z początków XIV. Miała być kryptą lub kaplicą dla cmentarza, który do początków XVIII wieku znajdował się na Stephansplatz. Po likwidacji cmentarza kaplica przestała być potrzebna, została zapomniana. Jako że leżała pod ziemią ślad po niej zaginął na dwa stulecia. Dzisiaj odkopana, odrestaurowana pozwala się podziwiać. To kolejna gratka na mapie Wiednia dla wielbicieli średniowiecza.

 

Wpis jest częścią akcji „W 80 blogów dookoła świata” organizowanej przez Blogi językowe i kulturowe.

 

 

Zabytki z innych krajów przedstawiają dzisiaj blogerzy z:

Chiny:
Biały Mały Tajfun – Muzeum Yunnańskie

Grecja:
Powiedz to po grecku: 5 najbardziej znanych zabytków Grecji

Gruzja:
Gruzja okiem nieobiektywnym: 5 najbardziej przereklamowanych gruzińskich zabytków

Kirgistan:
Kirgiski.pl: 5 zabytków Kirgistanu

Niemcy:
Niemiecki w Domu: 5 znanych niemieckich zabytków

Norwegia:
Norwegolożka: Top 5 norweskich zabytków, które trzeba zobaczyć

Turcja:
Turcja okiem nieobiektywnym: 5 zabytkowych tureckich meczetów… o których prawdopodobnie nie słyszeliście

Włochy:
Po Prostu Włoski: 5 najbardziej znanych zabytków we Włoszech
Studia, parla, ama: Top 5 włoskich zabytków

You Might Also Like

7 komentarzy

  • Odpowiedz Beata 25 kwietnia z 10:15

    Wiedeń znam słabo a szkoda. Ciekawy wpis ale zabrakło mi zdjęć. Aż się chce zobaczyć tą Venus.

  • Odpowiedz toja2123 25 kwietnia z 13:55

    Ech, wkurzają mnie muzea pełne kradzionych zabytków, jak właśnie to Muzeum Efezu albo berliński Pergamon. Przez wywożenie tych rzeczy z kraju ich pochodzenia niszczy się cały kontekst historyczny.

    • Odpowiedz Beata 25 kwietnia z 15:22

      Przykro mi to stwierdzić, ale tylko dzięki wywiezieniu wiele z nich nadal istnieje.
      Większość też była zwyczajnie sprzedana przez ówczesne rządy.

  • Odpowiedz baixiaotai 25 kwietnia z 15:01

    Nigdy nie słyszałam o Virgilkapelle! Muszę się tam kiedyś wybrać!

  • Odpowiedz Antoni 27 kwietnia z 18:17

    Wybieram si wrześniu z grupą s łuchaczy UTW Warmii i Mazur.

  • Zostaw odpowiedź

    Translate »