Samochodem do Wiednia – rady dla zmotoryzowanych turystów

6 października

Przyjazd samochodem do Wiednia to i dobry i zły pomysł.
Dobry, bo można tu dojechać szybko zwłaszcza z południa Polski. Drogi są dobre, do auta wchodzi kilka osób plus bagaż, więc wychodzi taniej niż zakup biletów na pociąg czy miejsc w busie.
Trzeba co prawda wykupić winietę na autostrady, ale i tak będziecie na plusie, jadąc w kilka osób.

 

Austriackie winiety

 

Macie do wyboru kilka rodzajów winiet austriackich w różnych cenach. Warto dobrze przemyśleć zakup i policzyć ile razy odwiedzicie Austrię w danym roku lub przejedziecie przez nią w drodze na wakacje.

Winieta ważna 10 dni kosztuje 9,90 EUR.
Ta na 2 miesiące to wydatek 29,00EUR.
Za roczną możliwość korzystania z dróg płatnych w Austrii zapłacicie 96,40 EUR.

Aktualne ceny winiet sprawdzicie tu ASFiNAG.

Mając winietę, przemkniecie przez Austrię lub dojedziecie na przykład do Wiednia, by go pozwiedzać.
Podróż minie szybko jednak co dalej zrobić z samochodem, gdy już wjedziecie do stolicy?

 

 

Wiedeńskie Kurzparkzone

 

Tu pojawi się pewien kłopot: miasto ma sporo stref z ograniczonym parkowaniem – Kurzparkzone.
Są one oznakowane, ale warto pamiętać, że od marca 2022 roku praktycznie całe miasto jest taka strefą. Mapka w TYM linku.
Można tam się zatrzymać wykupując bilet parkingowy –
Parkschein, ale zwykle czas ten jest ograniczony do 2 godzin.
W strefach z ograniczonym czasem parkowania trzeba zwracać też uwagę na miejsca całkowicie zarezerwowane dla mieszkańców. Lepiej się nie pomylić i nie zostawić tam samochodu, bo może zostać dość szybko i sprawnie odholowany.

 

Czas ograniczonego parkowania według dzielnic.

 

Zakaz parkowania dotyczy godzin od 9 do 22 od poniedziałku do piątku.
Maksymalny czas parkowania płatnego 2 godziny.
Dzielnice 12, 14, 16, 17, 18 mają nieco krótszy czas ograniczonego parkowania, bo od 9 do 19 od poniedziałku do piątku.
Można tam zaparkować na 3 godziny po wykupieniu odpowiedniego Parkscheinu.
Dzielnica 15 ma podobne godziny do tej grupy z wyjątkiem ulic w okolicy Stadthalle i tam lepiej uważać na to, co jest zaznaczone na znakach.

 

Chociaż od piątkowego wieczoru do poniedziałku rano poza ulicami handlowymi nie obowiązują strefy z ograniczonym parkowaniem, nadal trzeba zwracać uwagę na to, o czym informują znaki i nie zaparkować w miejscu zarezerwowanym np. tylko dla mieszkańców.

 

Te 2 lub 3 godziny płatnego parkowania oznaczają, że możecie wystawić maksymalnie na tyle jednorazowo Parkschein. Gdy minie jego czas możecie wystawić nowy, ale musicie fizycznie zjawić się w aucie, usunąć stary a dać nowy, wypełniony Parkscheina.
Nie róbcie tego manewru jednak na ulicach handlowych. Tam macie przy znakach zaznaczony maksymalny czas parkowania po wykupieniu Parkschein. Jeżeli jest to godzina to godzinnego, jeżeli 30 minut to tylko 30 minut. Przekroczenie tego czasu nawet wykupując kolejny bilet parkingowy i tak może się skończyć odholowaniem samochodu.

 

Bilet parkingowy, czyli Parkschein kupicie w Tabaku (to austriacka wersja kiosku z prasą, biletami i gazetami) – to najpewniejsze źródło zaopatrzenia w nie; na większości stacji benzynowych; w automatach z papierosami, ale tu kupicie pakiet a w nim niekoniecznie tyle i takie, jakie potrzebujecie.
15 minutowe bezpłatne bilety parkingowe dostaniecie też w Informacji Turystycznej.
30 minutowy bilet parkingowy kosztuje 1,25 EUR.

60 minutowy bilet parkingowy kosztuje 2,50 EUR.

90 minutowy bilet parkingowy kosztuje 3,75 EUR.

Parkschein wypełnijcie i zostawcie za przednią szybą. Zróbcie to od razu po zaparkowaniu.

 

 

Parkingi w Wiedniu

 

Zakup biletów parkingowych jest sensowny, gdy chcemy w danym punkcie być krótko i znajdziemy miejsce do zaparkowania, a Wiedeń jest dość zapchanym autami miastem.
Zawsze zostają parkingi, które znajdziecie na TEJ mapie.

 

Jest jeszcze jedna opcja do rozważenia dla zmotoryzowanych turystów.
Zostawienie samochodu na jednym z parkingów Park&Ride i korzystanie z komunikacji miejskiej. Ten sposób poruszania się po mieście polecam wszystkim, którzy wpadają do Wiednia na jeden dzień, ale nie tylko. Nawet mając zarezerwowany hotel, nie zakładajcie, że jest przy nim gwarantowane miejsce parkingowe. Upewnijcie się, czy aby na pewno macie gdzie zostawić samochód w pobliżu hotelu. Jeżeli nie, skorzystajcie z tej opcji parkowania a tego rodzaju parkingi znajdziecie na TEJ mapie.
Doba parkowania to tu koszt 4,10 EUR.

 

Pod TYM linkiem znajdziecie mapę Wiednia z naniesionymi miejscami, gdzie kupicie bilety parkingowe oraz wiele innych pomocnych informacji dla zmotoryzowanych.

Ciąg dalszy informacji dla zmotoryzowanych w artykule   Samochodem do Wiednia cd. O naklejkach, parkowaniu przez niepełnosprawnych

 

Szerokiej drogi 🙂

 

Beata

 

 

 

You Might Also Like

37 komentarzy

 • Odpowiedz Sylwia 6 października z 20:12

  Bardzo przydatne informacje 🙂 A teraz przyznam się do czegoś: podczas swoich pobytów w Wiedniu zostawiałam samochód w 18 bez a mieszkałam w 15 :p Dojeżdżałam komunikacją. Od września ponoć 18 również płatny, więc muszę pomyśleć o innym rozwiązaniu 😉

  • Odpowiedz Beata 7 października z 09:51

   Tak 18 jest też płatny. TU masz szczgóły
   Sylwo jeżeli masz meldunek w 15 prościej wykupić Parkpickerl w Magistracie i parkować blisko domu.
   Masz też na U3 Ottakring parking (Huttengasse 41/Ecke Spetterbrücke) płacisz 17,10 EUR za tydzień lub 63,60 EUR za miesiąc i śpisz spokojnie nie martwiąc się, że auto odholują i trzeba będzie wydać sporo kasy, by je odzyskać.

   • Odpowiedz Łukasz 14 lutego z 11:34

    cześć pani Beato mam pytanie w sprawie parkowania samochodu w Wiedniu

 • Odpowiedz epepa 11 października z 18:45

  Mieszkałam w 11 bez, czyli strefa wolna od opłat ale mimo, że parkowaliśmy pod kamienicą gdzie mieszkaliśmy, nas i znajomych spotkały przykre niespodzianki: porysowana gwoździem karoseria samochodu, przebite opony po bokach tak, że nie dało się ich już naprawić, a któregoś wieczoru nawet kupa na masce (pies by raczej nie dał rady, więc musiał zrobić to człowiek co jest… trudno mi właściwie to komentować, bo brak mi słów). Najbardziej irytowało mnie w tym wszystkim to, że płaciłam za mieszkanie, pod którym stawałam, płaciłam za winietę, płaciłam podatki prawdopodobnie utrzymując tych darmozjadów, bo czy normalny pracujący człowiek ma czas i nie szkoda mu energii na takie rzeczy? Było to dla mnie bardzo przykre i nie ukrywam, że miałam wtedy dość tego miasta. W końcu zdecydowaliśmy się postawić auto na parkingu i płaciliśmy 60 euro miesięcznie.

  • Odpowiedz Beata 12 października z 09:54

   Przykre.
   Niestety jak w każdym dużym mieście są lepsze i gorsze dzielnice, ulice.
   Nam ani nikomu ze znajomych, jak do tej pory nic takiego się nie przytrafiło w Wiedniu za to w Krakowie niestety tak 🙁

   • Odpowiedz epepa 12 października z 16:17

    To fakt, 11 bez do najlepszych nie należy, ale podobne sytuacje zdarzały się też w innych dzielnicach. Zauważyliśmy, że ktoś miał „poczucie humoru” i robił takie rzeczy 13-tego, więc chciałabym przestrzec innych, żeby wtedy nie trzymali aut w tej okolicy – tu akurat mowa o okolicach Gudrunstrasse 🙁

  • Odpowiedz Darth Artorius 7 lipca z 11:01

   Ja miałem szczęście. Dwa razy mieszkałem na Lange Gasse w starej kamienicy. Pobyt urlopowy. Właściciel mieszkania udostępniał miejsce parkingowe w patio kamienicy. Wjazd co prawda „jak na lotniskowcu” czyli „follow me” przez wąską bramę ale za bezpieczeństwo pełne. Auto pod oknem.
   Właściciel, pan Kraus zna polski a Jego Żona jest Polką. Bardzo mili !

 • Odpowiedz Hanna 17 października z 20:37

  My mieliśmy super podroż własnym autem.Jeszcze lepszy powrot w dzień meczu – jechaliśmy tylko 8,5 godziny z trzema przystankami.Jeden dłuższy na obiad i kawe w CPN w Polsce.Auto trzymaliśmy dosyć daleko na parkingu płatnym gdzie niestety skradziono nam znaczek bmw.Mieszkam na Mazowszu nad Wisłą.Pewnie z698 km od Wien.

 • Odpowiedz Parking 16 października z 14:21

  Bardzo interesujący, a co najważniejsze pomocny wpis 🙂

 • Odpowiedz Asia 3 lipca z 14:40

  Czy kiedy chcę zostawić auto w P&R na 2dni to płacę 6,8€?

  • Odpowiedz Beata 4 lipca z 10:14

   Tak. Doba parkowania kosztuje 3,40 Tak. Doba parkowania kosztuje 3,40 ale jeżeli chcesz przyjechać na dłużej rozważ kupienie tygodniowego biletu parkowania za 17,10 €.

 • Odpowiedz Edyta 25 sierpnia z 08:38

  Mieszkam w Polsce, chcemy zwiedzić Wiedeń swoim autem ala z tego co się dowiedziałam nie mogę parkować autem z instalacją na gaz w parkingach podziemnych P&R. Czy te parkingi mają również miejsca parkingowr na zewnatrz, np. parking Leopoldau przy linii metra U1?

  • Odpowiedz Beata 27 sierpnia z 11:38

   Wpis zawiera link, w którym znajdzie Pani szczegółowe informacje o konkretnych parkingach. W razie wątpliwości proszę skontaktować się mailowo lub telefonicznie z interesującym Panią Park & Ride. O Leopoldau wszystkie informacje są TU

 • Odpowiedz Michał 5 marca z 14:48

  Czy parkowanie na ulicach w 22 dzielnicy jest płatne? Zamierzam przyjechać do Wiednia z Bratysławy – zaparkować w 22 dzielnicy (okolice Hausfeldstraße) i poruszać się metrem.

  • Odpowiedz Beata 6 marca z 10:44

   Informacje o strefach krótkiego parkowania są w tekście artykułu 🙂
   To długa ulica. Parkując trzeba zwracać uwagę na znaki. Nie zaparkować na miejscu przeznaczonym tylko dla mieszkańców jakiegoś budynku itp.

 • Odpowiedz Wojtek 31 lipca z 19:00

  Witam

  jak rozpoznac na mapie , w której dzielnicy wybrałem zakwaterowanie? Na mapie nie widze żadnych symboli

  • Odpowiedz Beata 1 sierpnia z 11:19

   Wpisać adres w google maps. Na mapie pojawi się znaczek wskazujący szukane miejsce, a po lewej stronie pełny adres w tym numer kodu + Wien. Numer kodu ma 4 cyfry, pierwszą i ostatnią odrzucasz, to co zostanie to numer dzielnicy, w której leży szukane miejsce. Na przykład:
   1220 – to 22 dzielnica;
   1160 – to 16 dzienica;
   1010 – ti 1 dzielnica.

 • Odpowiedz Karol 7 sierpnia z 12:39

  Czy potrzebuję jakąś specjalną ekologiczną naklejkę na samochód w celu wjechania do miasta?

  • Odpowiedz Beata 9 sierpnia z 10:54

   A jest jakieś miasto w Europie, do którego, by wjechać trzeba mieć ekologiczną naklejkę? 😉
   Diesel jeździ tu normalnie po mieście — bo pewnie o to pytasz. Każdy samochód musi być sprawny. Gdy kopci jak smok, to problem z policją będzie jak nie w Polsce, to na bank już w Czechach.

   • Odpowiedz Ola 10 sierpnia z 21:34

    Całe centrum Berlina jest dostępne tylko dla aut ze specjalną nalepką potwierdzającą niską emisje spalin. Ale skoro pytasz to rozumiem, że w Wiedniu nie ma takich obostrzeń ? 😉

 • Odpowiedz Polska 22 września z 14:25

  Witam! Proszę o informację czy w sobotę i niedzielę jest bezpłatne parkowanie, czy też są jakieś inne zasady parkowania? Pozdrawiam. Sławek.

  • Odpowiedz Beata 23 września z 11:50

   Wszystko jest w tekście wyżej 🙂
   Strefy ograniczonego parkowania w dzielnicach obowiązują od poniedziałku rano do piątku wieczorem. Weekendy nie ma tego ograniczenia poza ulicami handlowymi — tu trzeba nadal uważać na czas ograniczonego parkowania podany na znakach.

 • Odpowiedz Magda 31 sierpnia z 09:15

  Witam! Czy w Wiedniu występują strefy ekologiczne dla samochodow osobowych? Bądź jakieś ograniczenia dla silników diesla?

  • Odpowiedz Beata 31 sierpnia z 10:39

   Nie 🙂 Za to trzeba bardzo zwracać uwagę na strefy z ograniczonym parkowaniem.

 • Odpowiedz Magda 8 lipca z 23:32

  Dziękuję za bardzo pomocne i przydatne informacje.
  Będziemy przejazdem w Wiedniu pod koniec lipca to będzie niedziela – samochód będziemy mieć zapakowany bagażami + rowery z tyłu samochodu na bagażniku rowerowym – chcieliśmy z dziećmi iść do zoo schönbrunn ale boimy się zostawić zapakowanego samochodu na kilka godzin.
  Czy w Wiedniu jest dużo kradzieży? czy parkingi są bezpieczne?
  Nigdzie nie zalazłam informacji czy w Wiedniu (najlepiej w okolicy zoo) są parkingi strzeżone gdzie moglibyśmy bez obaw zostawić samochód na około 5 lub 6 godzin (niedziela popołudnie)
  Z góry dziękuję za pomoc

  • Odpowiedz Beata 25 lipca z 11:22

   Parkingi są zaznaczone na mapach w podanych linkach. Proszę w nie kliknąć 🙂

 • Odpowiedz Robert 14 czerwca z 20:49

  Witam czy w roku 2022 coś się oceniło z parkowaniem w soboty i niedziele dzięki za odpowiedź

  • Odpowiedz Beata 10 lipca z 13:45

   Nic się nie zmieniło. Nadal też trzeba zwracać uwagę na to, o czym informują znaki, by nie zaparkować w miejscu np. tylko dla mieszkańców.

 • Odpowiedz Robert 14 czerwca z 20:56

  A jeszcze zauważyłem mapie znali P na zielonym tle frei
  Co to znaczy ? Że są darmowe?

  • Odpowiedz Beata 10 lipca z 13:34

   Przy parkingach są podane ceny za godzinę i makstmalna dzienna. To znaczy, że są tam jeszcze wolne miejsca.

 • Odpowiedz Paweu 10 lipca z 08:30

  Czy wjeżdżając do Wiednia autem osobowym muszę mieć naklejkę ekologiczna?

  • Odpowiedz Beata 1 września z 16:08

   Nie. Szersza odpowiedź w nowym artykule.

 • Odpowiedz Baś 4 sierpnia z 17:50

  Bardzo przydatne info 🙂 My planujemy wpaść do Wiednia na 2 dni w sierpniu i chyba skorzystamy z P&R. Czy te parkingi sa strzezone? Czy sa bezpieczniejsze i mniej bezpieczne dzielnice na których sa te parkingu? Z góry dziękuję za info 🙂

  • Odpowiedz Beata 1 września z 16:14

   Wiedeń jest bezpiecznym miastem a parkingi P&R działają w sumie jak w każdym innym mieście np. Warszawie.

 • Odpowiedz bambo 22 sierpnia z 00:39

  autorka wyżej pisała że nie, ale ostatnio w necie duzo informacji że Wieden tez juz wymaga naklejek i nie wiem jak to w koncu jest 🙁

 • Odpowiedz Beata 1 września z 16:08

  Nic sie nie zmieniło. Szersza odpowiedz w nowym artykule

 • Zostaw odpowiedź

  Translate »