Samochodem do Wiednia cd. O naklejkach, parkowaniu przez niepełnosprawnych

1 września

Samochodem do Wiednia – rady dla zmotoryzowanych turystów, to jeden z najczęściej czytanych latem artykułów na blogu. Najczęściej są mi też zadawane w mailach pytanie o ekonaklejki na samochód pozwalające na wjazd do Wiednia, parkowaniu przez osoby niepełnosprawne i możliwości spania w samochodzie. Dzisiaj odpowiedzi na te pytania, a jako że według mnie, wrzesień to miesiąc o wiele piękniejszy i ciekawszy do odwiedzenia miasta niż lato, tymi informacjami otwieram nowy sezon opowiadania o Austrii i jej stolicy.

 

Pierwsza część artykułu TU

W internecie krążą — jak się przekonałam dzięki wiadomością od czytelników — przedziwne opowieści na ten temat naklejek i parkowania.

Wszystkie ważne i aktualne informacje o obowiązujących przepisach, strefach parkowania itp. warto sprawdzić u źródła, które jest najlepiej poinformowane. Strony ambasad niekoniecznie będą umieszczały takie informacje, dobrze sięgnąć wiec do stron prowadzonych przez najbardziej zainteresowanych tematem, czyli zmotoryzowanych wszystkich wersji kół i kółek.
W Austrii takim źródłem najlepiej poinformowanym jest w ÖAMTC (Der Österreichische Automobil, Motorrad und Touring Club).
Na ich stronie są szczegółowe informacje plus pdf w kilku językach, w tym po polsku.

W skrócie:

Jeżeli auto nie jest zarejestrowane jako samochód ciężarowy czy dostawczy, ale jako osobowy, nie ma obowiązku posiadania naklejki. Te informacje znajdziesz klikając w oeamtc.at

Mniej więcej w połowie strony są linki do pdf-ów z informacjami o naklejkach w kilku językach, w tym po polsku.

 

Jeżeli chodzi o parkowanie, to obowiązują tu strefy krótkiego parkowania, które w tym momencie obejmują prawie całe miasto. Mapa miasta z zaznaczonymi strefami krótkiego parkowania TU

Ograniczenie parkowania trwa zwykle od poniedziałku do piątku, od godziny 9:00 do godziny. 22:00.
Można tam się zatrzymać, wykupując bilet parkingowy – Parkschein, ale czas ten jest ograniczony do 2 godzin.
W strefach z ograniczonym czasem parkowania trzeba zwracać też uwagę na miejsca całkowicie zarezerwowane dla mieszkańców. Na tej stronie parken.at znajdziesz wszystkie rodzaje parkingów w Wiedniu.

 

Osoby niepełnosprawne mogą parkować bez ograniczeń czasowych i bezpłatnie w strefach krótkiego parkowania, jeżeli posiadają legitymację dla osób niepełnosprawnych zgodną z § 29b StVO 1960, którą należy położyć na desce rozdzielczej. Dotyczy to również samochodów, w których osoba niepełnosprawna jest pasażerem. Informacje są zamieszczone na stronie miasta TU

 

Na koniec pytanie, które mnie zaskoczyło a padło kilka razy: czy można spać w samochodzie (osobowym, kamperze), zatrzymując się na parkingu np. centrum handlowego (bo tam są ubikacje) lub zwyczajnie parkując przy ulicy.

Spanie w samochodzie zaparkowanym na parkingu czy przy ulicy nawet po wykupieniu Parkschein może zakończyć się niemiłym przebudzeniem — mandat. Kary za takie biwakowanie zależą od miejsca, czasem przekraczają nawet 14 000 €, w Wiedniu to „tylko” 700 €. Link TU

Miejsc hotelowych nie brakuje w Wiedniu, można znaleźć coś na każdą kieszeń i na pewno hotelowy nocleg będzie o wiele tańszy niż ten w samochodzie.

 

Nowy sezon Wiedeńskiego śniadania zaczął się sprawami technicznymi i poważnymi, czas na kolejne opowieści o tym mieście, jego mieszkańcach i zakamarkach. No i oczywiście moim ulubionych przekładańcu polsko-austriackim!

Do napisania.
Beata

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Translate »