10 najpiękniejszych panoram Wiednia

2 sierpnia

Spacer po ulicach, parkach i zaułkach Wiednia jest częścią każdych odwiedzin tego miasta. Dzisiaj proponuje jednak spojrzeć na miasto z nieco innej strony i połączyć spacer po wzgórzach wiedeńskich z podziwianiem panoramy miasta.
Warto wybrać się w kilka miejsc, a to moja topowa dyszka.

Na początek trzy klasyki.

 

1 Glorietta schönbrunnska

 

 

Ta jest największą tego typu budowlą. Wybudowana na polecenie kobiety niebanalnej, jaką była Maria Teresa. Glorietta jest duża i ładna a w środku nagroda za trud wędrówki na wzgórze: kawiarnia. Wystrój może lekko zaskoczyć. To eklektyzm boksów à la amerykańska knajpka plus stoliki kawiarni z Juraty. Nic specjalnego, ale wystarczy podnieść oczy i podziwiać sztukaterie, by poczuć klimat miejsca.
W końcu to dawna jadalnia Franciszka Józefa!
Kawa i ciacho wynagrodzą trud zdobycia szczytu parkowego wzgórza. Polecam tort Glorietta, to kokos, czekolada i lekko naponczowana końcówka.
Spod Glorietty roztacza się piękny widok na północną część Wiednia z Kalhenbergiem na horyzoncie.

 

 

Dojedziesz do Schönbrunnu U4 i tramwajami 10, 52, 60.
Zachęcam jak zwykle by wysiąść na stacji Hietzing, skorzystać z bocznego wejścia do parku. Zobaczysz palmiarnie, piękne aleje i sporo z tego, co pewnie umknęłoby, gdybyś wchodził i wychodził głównym wejściem.

 

2 Kahlenberg

 

Kahlenberg to wzgórze o wysokości 484 metrów, które odwiedza każdy polski turysta ze względu na piękną panoramę Wiednia z Dunajem, jaką można zobaczyć z tutejszego tarasu widokowego oraz przez sentyment do tego miejsca wplecionego w polsko-austriacki przekładaniec. To tu miał zaczynać się polski rozdział bitwy o Wiedeń, która zakończyła drugie oblężenie miasta i w zasadzie zakończyła czasy, w których wojska osmańskie zapuszczały się tak daleko w głąb Europy.

 

Na Kahlenbergu po polsku.

Na Kahlenberg dojedziesz autobusem 38A.

 

 

3 Leopoldsberg

 

 

Warto spacerkiem przejść do sąsiedniego Leopoldsbergu, wzgórza odrobinę niższego, o wysokości 425 metrów. Jest to najbardziej wysunięty na wschód pagórek, którym właściwie zaczynają się Alpy.
Jesienny Leopoldsberg znajdziesz w linku niżej. Jest tam sporo zdjęć, które mam nadzieje zachęcą Cię do odwiedzenia tego wzgórza, leżącego tak blisko Kahlenbergu, a jednak omijanego przez turystów.

 

 

Rudy Wiedeń – Leopoldsberg

 

 

4 Eichelhofweg

 

 

Z Kahlenbergu dobrze wracać nie autobusem a na nogach, schodząc niespiesznie wśród winnic. Gdyby dopadło Cię zmęczenie, zawsze możesz przysiąść w którejś z mijanych winiarni i wzmocnić się kieliszkiem wiedeńskiego wina.
Widok winnic i panoramy Wiednia, jakie zobaczysz schodząc Eichelhofweg są warte 40-minutowego spaceru do punktu widokowego i pewnej niespodzianki, którą zobaczysz na końcu trasy.

 

 

5 Eichelhof

 

 

Taras widokowy, z którego możesz podziwiać Dunaj i Wiedeń to nie wszystko, co zobaczysz w tym miejscu. Zajrzyj do tekstu niżej a na pewno skusisz się, by wybrać to miejsce na kolejny spacer.

 

 

Zaułki Wiednia. Kamienne łuki, winnice i Dunaj

Dojedziesz tu lub wrócisz do centrum tramwajem linii D.

 

 

6 Cobenzl i Am Himmel

 

Miejscami, w których można połączyć winnice, dobre jedzenie i piękny widok na Wiedeń jest bez wątpienia Cobenzl i Am Himmel. Leżą przy najdłuższej ulicy Wiednia — Höhenstraße. Ma ona prawie 15 km długości, biegnie na granicy miasta i Wienerwaldu w 19 dzielnicy. Zdjęcie nad tytułem to widok miasta z Höhenstraße.
Da się tu dojechać komunikacją miejską, autobusem 38A.

 

 

7 Schafberg

 

 

Höhenstraße kończy lub zaczyna się – zależy, od której strony na nią wjedziemy, na wzgórzu o uroczej nazwie Schafberg — Owcza góra. Wznosi się ona tylko na 390 metrów, za to są na niej takie strome podejścia, że bywa trudne doczłapanie do ławki, na której można odpocząć i podziwiać panoramę Wiednia.

 

 

Tak na marginesie to ławka niekoniecznie stoi w poziomie — to zdjęcie ma właściwie ustawiony horyzont. Wystarczy jeszcze kilkanaście metrów i jesteśmy w lesie! Ciągle to Wiedeń, ale zapach powietrza, las sprawiają, że czujesz się, jakbyś był już daleko od niego.

 

 

Piękny widok na Wiedeń można tu podziwiać także mocząc się w basenach w Schafbergbad.
Dojechać tu możesz autobusem 42A. Schafberg to końcowy przystanek.

 

 

8 Lainzer Tiergarten

 

Lainzer Tiergarten to dobre miejsce na spacery. Spotkać można tam nie tylko wiewiórki, ale i większe stworzenia. Warto odejść nieco dalej od oryginalnej w swojej urodzie Hermesvilli i po około 20 minutach spaceru dojść do punktu widokowego — „Wiener Blick“.
Pod wejście główne Lainzer Tiergarten dojedziesz autobusem linii 56B.

 

 

9 Roter Berg

 

 

Roter Berg to wzgórze w 13 dzielnicy Wiednia. Polecam je na spacer z psiakiem. Jest tam ogromna, piękna polana, gdzie psy mogą szaleć, ile tylko energii w łapach. Widok na miasto z tego miejsca zaskoczy, bo pod takim kątem rzadko jest ono pokazywane na fotach.
Nieopodal ma przystanki autobus 54A.

 

 

10 Hundezone Löwygrube

 

 

Tak, nie pomyliłam się, polecam strefę dla psów. Z Hundezone Löwygrube jest moim zdaniem najładniejszy widok na Wiedeń z tego miejsca. Nie tylko psy mają tam swoje miejsce, bo to tu w 10 dzielnicy znajdziesz Bömischer Prater — park rozrywki w starym stylu i bardziej kameralny niż tłumnie odwiedzany klasyczny Prater.

 

Dzisiaj przedstawiłam 10 miejsc, z których możesz podziwiać Wiedeń, korzystając jednocześnie ze spaceru wśród zieleni. Są oczywiście i takie miejsca, gdzie piękny widok na Wiedeń można podziwiać siedząc wygodnie pod dachem, w fotelu, delektując się wiedeńskimi smakołykami. Opowiem o nich innym razem. Mamy jednak piękne lato, pogoda zachęca do spacerów. Zdradzę ci jeszcze sekret: koniecznie odwiedź te miejsca także jesienią gdy drzewa mienią się wszystkimi odcieniami czerwieni, żółci i zieleni. Zachwycisz się tymi obrazami!

 

Beata

 

 

 

You Might Also Like

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Translate »