10 najpiękniejszych panoram Wiednia

22 września

Jesień to pora roku, która swoimi barwami zachęca do podziwiania wszelkich miejsc bogato porośniętych drzewami. Zmieniają one barwy prawie codziennie. Od zieleni przez bordo, żółcie po brązy malują nastrojowe krajobrazy. Jesienne niebo także potrafi tworzyć widowiskowe spektakle, w których chmury grają pierwsze skrzypce. Mgły o tej porze roku niekoniecznie budują nastrój grozy. Wprowadzają raczej melancholię, chęć opatulenia się ciepłym kocem, wtulenia w ogromny fotel z kubkiem gorącej herbaty.
Szkoda byłoby przegapić to barwne jesienne widowisko a skoro można połączyć spacer po wzgórzach wiedeńskich z podziwianiem panoramy miasta, warto wybrać się w kilka miejsc.
Na początek trzy klasyki.

 

1 Glorietta schönbrunnska

 

 

Ta jest największą tego typu budowlą. Wybudowana na polecenie kobiety niebanalnej, jaką była Maria Teresa. Glorietta jest duża i ładna a w środku nagroda za trud wędrówki na wzgórze: kawiarnia. Wystrój może lekko zaskoczyć. To eklektyzm boksów à la amerykańska knajpka plus stoliki kawiarni z Juraty. Nic specjalnego, ale wystarczy podnieść oczy i podziwiać sztukaterie, by poczuć klimat miejsca.
W końcu to dawna jadalnia Franciszka Józefa!
Kawa i ciacho wynagrodzą trud zdobycia szczytu parkowego wzgórza. Polecam tort Glorietta, to kokos, czekolada i lekko naponczowana końcówka.
Spod Glorietty roztacza się piękny widok na północną część Wiednia z Kalhenbergiem na horyzoncie.

 

 

Dojedziesz do Schönbrunnu U4 i tramwajami 10, 52, 60.
Zachęcam jak zwykle by wysiąść na stacji Hietzing, skorzystać z bocznego wejścia do parku. Zobaczysz palmiarnie, piękne aleje i sporo z tego, co pewnie umknęłoby, gdybyś wchodził i wychodził głównym wejściem.

 

2 Kahlenberg

 

Kahlenberg to wzgórze o wysokości 484 metrów, które odwiedza każdy polski turysta ze względu na piękną panoramę Wiednia z Dunajem, jaką można zobaczyć z tutejszego tarasu widokowego oraz przez sentyment do tego miejsca wplecionego w polsko-austriacki przekładaniec. To tu miał zaczynać się polski rozdział bitwy o Wiedeń, która zakończyła drugie oblężenie miasta i w zasadzie zakończyła czasy, w których wojska osmańskie zapuszczały się tak daleko w głąb Europy.

 

Na Kahlenbergu po polsku.

Na Kahlenberg dojedziesz autobusem 38A.

 

 

3 Leopoldsberg

 

 

Warto spacerkiem przejść do sąsiedniego Leopoldsbergu, wzgórza odrobinę niższego, o wysokości 425 metrów. Jest to najbardziej wysunięty na wschód pagórek, którym właściwie zaczynają się Alpy.
Jesienny Leopoldsberg znajdziesz w linku niżej. Jest tam sporo zdjęć, które mam nadzieje zachęcą Cię do odwiedzenia tego wzgórza, leżącego tak blisko Kahlenbergu, a jednak omijanego przez turystów.

 

 

Rudy Wiedeń – Leopoldsberg

 

 

4 Eichelhofweg

 

 

Z Kahlenbergu dobrze wracać nie autobusem a na nogach, schodząc niespiesznie wśród winnic. Gdyby dopadło Cię zmęczenie, zawsze możesz przysiąść w którejś z mijanych winiarni i wzmocnić się kieliszkiem wiedeńskiego wina.
Widok winnic i panoramy Wiednia, jakie zobaczysz schodząc Eichelhofweg są warte 40-minutowego spaceru do punktu widokowego i pewnej niespodzianki, którą zobaczysz na końcu trasy.

 

 

5 Eichelhof

 

 

Taras widokowy, z którego możesz podziwiać Dunaj i Wiedeń to nie wszystko, co zobaczysz w tym miejscu. Zajrzyj do tekstu niżej a na pewno skusisz się, by wybrać to miejsce na kolejny spacer.

 

 

Zaułki Wiednia. Kamienne łuki, winnice i Dunaj

Dojedziesz tu lub wrócisz do centrum tramwajem linii D.

 

 

6 Cobenzl i Am Himmel

 

Miejscami, w których można połączyć winnice, dobre jedzenie i piękny widok na Wiedeń jest bez wątpienia Cobenzl i Am Himmel. Leżą przy najdłuższej ulicy Wiednia — Höhenstraße. Ma ona prawie 15 km długości, biegnie na granicy miasta i Wienerwaldu w 19 dzielnicy. Zdjęcie nad tytułem to widok miasta z Höhenstraße.
Da się tu dojechać komunikacją miejską, autobusem 38A.

 

 

7 Schafberg

 

 

Höhenstraße kończy lub zaczyna się – zależy, od której strony na nią wjedziemy, na wzgórzu o uroczej nazwie Schafberg — Owcza góra. Wznosi się ona tylko na 390 metrów, za to są na niej takie strome podejścia, że bywa trudne doczłapanie do ławki, na której można odpocząć i podziwiać panoramę miasta.

 

 

Tak na marginesie to ławka niekoniecznie stoi w poziomie — to zdjęcie ma właściwie ustawiony horyzont. Wystarczy jeszcze kilkanaście metrów i jesteśmy w lesie! Ciągle to Wiedeń, ale zapach powietrza, las sprawiają, że czujesz się, jakbyś był już daleko od niego.

 

 

Piękny widok na Wiedeń można tu podziwiać także mocząc się w basenach w Schafbergbad.
Dojechać tu możesz autobusem 42A. Schafberg to końcowy przystanek.

 

 

8 Lainzer Tiergarten

 

Lainzer Tiergarten to dobre miejsce na spacery. Spotkać można tam nie tylko wiewiórki, ale i większe stworzenia. Warto odejść nieco dalej od oryginalnej w swojej urodzie Hermesvilli i po około 20 minutach spaceru dojść do punktu widokowego — „Wiener Blick“.
Pod wejście główne Lainzer Tiergarten dojedziesz autobusem linii 56B.

 

 

9 Roter Berg

 

 

Roter Berg to wzgórze w 13 dzielnicy Wiednia. Polecam je na spacer z psiakiem. Jest tam ogromna piękna polana, gdzie psy mogą szaleć, ile tylko energii w łapach. Widok na miasto z tego miejsca zaskoczy, bo pod takim kątem rzadko jest ono pokazywane na fotach.
Nieopodal ma przystanki autobus 54A.

 

 

10 Hundezone Löwygrube

 

 

Tak, nie pomyliłam się, polecam strefę dla psów. Z Hundezone Löwygrube jest moim zdaniem najładniejszy widok na Wiedeń z tego miejsca. Nie tylko psy mają tam swoje miejsce, bo to tu w 10 dzielnicy znajdziesz Bömischer Prater — park rozrywki w starym stylu i bardziej kameralny niż tłumnie odwiedzany Prater.

 

Dzisiaj przedstawiłam 10 miejsc, z których możesz podziwiać Wiedeń, korzystając jednocześnie ze spaceru wśród zieleni. Są oczywiście i takie miejsca, gdzie piękny widok na Wiedeń można podziwiać, siedząc wygodnie pod dachem, w fotelu, delektując się wiedeńskimi smakołykami. Opowiem o nich innym razem. Mamy jednak piękną jesień więc zachęcam Cię do spaceru.

 

Beata

 

 

 

You Might Also Like

1 komentarz

  • Odpowiedz FUKO 23 września z 10:19

    Bardzo przydatny wpis. Na pewno przyda się na kolejne wyprawy 🙂 Pozdrawiamy!

  • Zostaw odpowiedź

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

    Translate »