10 piosenek o Wiedniu

4 września

Mamy już wrzesień – jak to lato szybko minęło. Tak wiem, że teoretycznie trwa jeszcze, ale zmienił się kilka dni temu zapach powietrza a liście  lecą z drzew jesiennie. Wrzesień otwiera na blogu 10 piosenek o Wiedniu.  Nie do końca piosenek, bo w tym zestawieniu jest operetka i marsz.

Ciekawe ile utworów z tej dyszki znacie?

 

 

1 Leonard Cohen – „Take This Waltz”.

 

Na początek mistrz Cohen i jego melancholia. To dla mnie jedna z najpiękniejszych jego piosenek. No dobra, przyznaję się – kocham jego głos, melodie i teksty całościowo.

 

 

 

2 Billy Joel – „Vienna”.

 

Ta piosenka od bardzo dawna kojarzy mi się z Wiedniem. Tak było jeszcze nim tu zamieszkałam a i dzisiaj  jest dla mnie swego rodzaju muzycznym hymnem/symbolem tego miasta. Tak na marginesie to ojciec  Billego mieszkał w Wiedniu.

 

 

 

3 Ultravox – „Vienna”.

 

Stary dobry Ultravox! Ta piosenka ma już 37 lat a nadal jej się świetnie słucha.

 

 

4 Johann Strauss – „Wiedeńska krew” (Wiener Blut).

 

Chociaż jednego Straussa nie mogło w tym zestawieniu zabraknąć. To co prawda operetka, ale na pewno kojarzycie te melodie.

 

 

 

5 „Deszcz w Wiedniu”.

 

Czas na polski akcent. Słowa dał temu utworowi  Andrzej Waligórski, muzykę Marian Waśkiewicz a śpiewa Agnieszka Matysiak.

 

 

 

6 Rainhard Fendrich “Haben Sie Wien schon bei Nacht gesehen”.

 

To klasyk dla Wiedeńczyków śpiewany przez Wiedeńczyka.

 

 

 

7 Falco – „Vienna Calling”.

 

Gdy mowa o Wiedniu i muzyce nie może zabraknąć Falco. Wiedeńczyk, któremu udało się wspiąć na światowe listy przebojów. Postać barwna i tragiczna za razem. Patrząc dzisiaj na jego życie i twórczość można powiedzieć, że mrok i destrukcja były jego nieodłącznymi towarzyszami.

 

 

 

 

8 Erwin & Edwin – „Wien”.

 

Ten zespół to nie moja muzyczna bajka, ale skoro śpiewają chłopaki o Wiedniu i do tego w teledysku pokazują całkiem niezły kawałek miasta znaleźli się w zestawieniu.

 

 

 

9 Jose Feliciano – „The Sound Of Vienna”.

 

Ładne, ale ciut za słodko. 😉

 

 

 

10 Na koniec marsz „Wien bleibt Wien”.

 

Marszowym rytmem zakończę to zestawienie. To co prawda nie piosenka, ale wpada w ucho  i kojarzy mi się ze starymi dobrymi czasami CK 🙂

 

 

 

Beata

 

You Might Also Like

3 komentarze

 • Odpowiedz Nefele 4 września z 12:27

  Dziękuję za kolejny wpis. Odrobina Wiednia w pochmurny i bardzo poniedziałkowy poranek to jest to!

 • Odpowiedz Danuta 6 grudnia z 12:33

  Pieknie witam z Warszawy. Dlaczego szukalam piosenek o Wiedniu, dlatego, ze jak bylam dzieckiem i szlismy na przyjecie do rodziny to moi rodzice spiewali razem piosenke ” kto zna Wieden ten wie jaki piekny tam swiat, szcescia usmiech ci sle, kazdy lisc, kazdy kwiat. W Wiedniu jest przepieknie, wesolo tam kazdy dwadziescia ma lat …” To tyle pamietam. Bardzo , bardzo pozdrawiam. Danuta

  • Odpowiedz Beata 7 grudnia z 11:29

   Tej piosenki nie znam 🙂
   Pozdrawiam serdecznie!

  Zostaw odpowiedź

  Translate »