Długie weekendy i dni wolne w Austrii w 2020 roku

12 grudnia

Czas powoli zamykać stary rok 2019. Przeglądam ostatnie kartki z planami i terminami zapisane w kalendarzu na ten rok. Zabrałam się też za  wypełnienie nowego, pachnącego świeżością kalendarza z 2020 na okładce. Urodziny, rocznice – to zapisuję najpierw. Plany wyjazdów, deadlines projektów idą w drugiej kolejności. Być może robisz właśnie to samo i przydałoby się trochę dobrych wiadomości na nadchodzący nowy rok.
Do takich na pewno należą informacje o tym, kiedy przypadają dni wolne w Austrii w 2020 roku. Austria ma ich całkiem sporo, jednak wybierając się nad Dunaj w celu turystycznym, któremu towarzyszy chęć zrobienia zakupów pamiętaj, by nie przyjechać tu w dni wolne – w Austrii sklepy są zamknięte w niedziele i święta.

 

 

1 stycznia — Neujahr

 

Neujahr w 2020 roku wypada w środę. Wiele osób pracujących w Austrii na etatach i prowadzących własną działalność gospodarczą ma wolne od Wigilii po Trzech Króli.

 

 

6 stycznia — Heilige Drei Könige

 

Heilige Drei Könige, czyli święto Trzech Króli wypada tym razem w poniedziałek. Przedłuży więc weekend. Jeżeli będziesz w tym czasie w Austrii pamiętaj, że sklepy są zamknięte.

 

 

13 kwietnia — Ostermontag

 

Wielkanocny Poniedziałek jest w Austrii podobnie jak w Polsce dniem wolnym.

 

 

1 maja — Staatsfeiertag

 

Maj zaczyna się tu Świętem Narodowym, czyli Staatsfeiertag. W 2020 roku wypada ono w piątek, a to oznacza długi weekend.

 

 

21 maja — Christi Himmelfahrt

 

Maj jest w Austrii tradycyjnie miesiącem długich weekendów jednak w tym roku będą tylko dwa. 21 maja w czwartek zaczyna się drugi z nich, a powodem jest Święto Wniebowstąpienia Pańskiego. Weekend trwa od czwartku 21 do niedzieli 24 maja.

 

 

1 czerwca — Pfingstmontag

 

Weekend z dodatkowym wolnym poniedziałkiem jest już nie całkiem majowy chociaż to w maju się zaczyna i trwa od 30 maja do 1 czerwca. W Austrii poniedziałek Święta Zesłania Ducha Świętego jest dniem wolnym.

 

 

11 czerwca — Fronleichnam

 

Boże Ciało przypada w tym roku prawie w połowie czerwca. Ten długi weekend trwa od czwartku 11 do 14 czerwca.

 

 

15 sierpnia — Mariä Himmelfahrt

 

Tym razem 15 sierpnia to sobota, nie będzie tym razem długiego weekendu. Sklepy są jednak zamknięte – pamiętaj o tym.

 

 

26 październik — Nationalfeiertag

 

Święto Narodowe Austrii — Nationalfeiertag przypada w 2020 roku w poniedziałek. Weekend potrwa do 24 października.

 

 

1 listopad — Allerheiligen

 

Niedziela 1 listopada to Wszystkich Świętych. Nie ma długiego weekendu, ale wielu Austriaków będzie miało wolne od 24 października do 1 listopada biorąc tylko 3 lub 4 dni urlopu zależnie od tego, w jakim rytmie pracują. Kosztem tych kilku dni urlopu można mieć 9 lub 10 dni. Napisałam 9 lub 10 dni, ponieważ w Austrii całkiem sporo osób pracuje w systemie krótkiego tygodnia od poniedziałku do czwartku. To ci szczęściarze, biorąc 3 dni urlopu zyskają 10 dni wolnych.

 

 

8 grudnia – Mariä Empfängnis

 

Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny przypada w 2020 roku we wtorek, co nie ukrywam cieszy, bo daje kolejny wolny dzień.

 

25 grudnia — Christtag

 

Boże Narodzenie w tym roku przypada na piątek.

 

 

26 grudnia — Stefanitag

 

Kolejny dzień, czyli 26 grudnia, sobota podobnie jak w Polsce jest w Austrii świętem i dniem wolnym. W tym roku to świeto trafiło w weekend.

 

Mój nowy kalendarz gotowy na 2020 rok. Czy w Twoim plany odwiedzenia Austrii, Wiednia znalazły swoje miejsce?

 

Beata

 

 

You Might Also Like

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Translate »