Długie weekendy i dni wolne w Austrii w 2020 roku

12 grudnia

Czas powoli zamykać stary rok 2019. Przeglądam ostatnie kartki z planami i terminami zapisane w kalendarzu na ten rok. Zabrałam się też za  wypełnienie nowego, pachnącego świeżością kalendarza z 2020 na okładce. Urodziny, rocznice – to zapisuję najpierw. Plany wyjazdów, deadlines projektów idą w drugiej kolejności. Być może robisz właśnie to samo i przydałoby się trochę dobrych wiadomości na nadchodzący nowy rok.
Do takich na pewno należą informacje o tym, kiedy przypadają dni wolne w Austrii w 2020 roku. Austria ma ich całkiem sporo, jednak wybierając się nad Dunaj w celu turystycznym, któremu towarzyszy chęć zrobienia zakupów pamiętaj, by nie przyjechać tu w dni wolne – w Austrii sklepy są zamknięte w niedziele i święta.

 

 

1 stycznia — Neujahr

 

Neujahr w 2020 roku wypada w środę. Wiele osób pracujących w Austrii na etatach i prowadzących własną działalność gospodarczą ma wolne od Wigilii po Trzech Króli.

 

 

6 stycznia — Heilige Drei Könige

 

Heilige Drei Könige, czyli święto Trzech Króli wypada tym razem w poniedziałek. Przedłuży więc weekend. Jeżeli będziesz w tym czasie w Austrii pamiętaj, że sklepy są zamknięte.

 

 

13 kwietnia — Ostermontag

 

Wielkanocny Poniedziałek jest w Austrii podobnie jak w Polsce dniem wolnym.

 

 

1 maja — Staatsfeiertag

 

Maj zaczyna się tu Świętem Narodowym, czyli Staatsfeiertag. W 2020 roku wypada ono w piątek, a to oznacza długi weekend.

 

 

21 maja — Christi Himmelfahrt

 

Maj jest w Austrii tradycyjnie miesiącem długich weekendów jednak w tym roku będą tylko dwa. 21 maja w czwartek zaczyna się drugi z nich, a powodem jest Święto Wniebowstąpienia Pańskiego. Weekend trwa od czwartku 21 do niedzieli 24 maja.

 

 

1 czerwca — Pfingstmontag

 

Weekend z dodatkowym wolnym poniedziałkiem jest już nie całkiem majowy chociaż to w maju się zaczyna i trwa od 30 maja do 1 czerwca. W Austrii poniedziałek Święta Zesłania Ducha Świętego jest dniem wolnym.

 

 

11 czerwca — Fronleichnam

 

Boże Ciało przypada w tym roku prawie w połowie czerwca. Ten długi weekend trwa od czwartku 11 do 14 czerwca.

 

 

15 sierpnia — Mariä Himmelfahrt

 

Tym razem 15 sierpnia to sobota, nie będzie tym razem długiego weekendu. Sklepy są jednak zamknięte – pamiętaj o tym.

 

 

26 październik — Nationalfeiertag

 

Święto Narodowe Austrii — Nationalfeiertag przypada w 2020 roku w poniedziałek. Weekend potrwa do 24 października.

 

 

1 listopad — Allerheiligen

 

Niedziela 1 listopada to Wszystkich Świętych. Nie ma długiego weekendu, ale wielu Austriaków będzie miało wolne od 24 października do 1 listopada biorąc tylko 3 lub 4 dni urlopu zależnie od tego, w jakim rytmie pracują. Kosztem tych kilku dni urlopu można mieć 9 lub 10 dni. Napisałam 9 lub 10 dni, ponieważ w Austrii całkiem sporo osób pracuje w systemie krótkiego tygodnia od poniedziałku do czwartku. To ci szczęściarze, biorąc 3 dni urlopu zyskają 10 dni wolnych.

 

 

8 grudnia – Mariä Empfängnis

 

Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny przypada w 2020 roku we wtorek, co nie ukrywam cieszy, bo daje kolejny wolny dzień.

 

25 grudnia — Christtag

 

Boże Narodzenie w tym roku przypada na piątek.

 

 

26 grudnia — Stefanitag

 

Kolejny dzień, czyli 26 grudnia, sobota podobnie jak w Polsce jest w Austrii świętem i dniem wolnym. W tym roku to świeto trafiło w weekend.

 

Mój nowy kalendarz gotowy na 2020 rok. Czy w Twoim plany odwiedzenia Austrii, Wiednia znalazły swoje miejsce?

 

Beata

 

 

You Might Also Like

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Translate »