Wiener Zeitung – najstarsza gazeta świata

22 czerwca

Wiener Zeitung to codzienna austriacka gazeta. Można ją kupić w wersji papierowej ale i poczytać w necie na stronie www.wienerzeitung.at
Jest to poważna prasa ze sporą porcją informacji rządowych. Taką była od początku i pozostała do dzisiaj – czyli już 313 lat.
Tak, ponad trzysta lat temu ukazał się pierwszy numer tej gazety jeszcze pod starym tytułem Wiennerisches Diarium.

 

 

wiener-zeitung

 

 

Najstarsza gazeta

 

 

No dobrze ale to tak dawno temu było więc chciałabym wam przybliżyć 1703 rok, gdy Wiedeńczycy wzięli w ręce pierwsze egzemplarze swojej gazety.
Na tronie polskim siedzi August II Mocny – jeden z najgorszych władców jaki nam się trafił. Nie zmienia to faktu, że był z niego kawał chłopa, miał łamać podkowy w rękach i napłodzić ponad 300 dzieci, problem w tym, że robił to nie zawsze pytając ich matki o zgodę.
W Rosji Piotr Wielki przerobił bojarów w szlachtę – ogolił, przebrał w europejskie ciuchy, nauczył tańczyć.
W dalekiej Japonii to wtedy 47 roninów odebrało sobie życie.
We Francji panuje Król Słońce czyli Ludwik XIV. Jego dwór przechadza się po nowiutkim Wersalu.

Przyznacie, że były to ciekawe czasy.

W 1780 roku gazeta zmieniła nazwę na Wiener Zeitung i tak zostało do dzisiaj. Były okresy gdy ją (nazwę) okraszano jakimiś cesarskimi czy innymi dodatkami ale na szczęście zniknęły na dobre.
Mimo problemów jakie miewa prasa papierowa i wymarciu wielu starych tytułów, jak chociażby ukazująca się od 1645 roku do 2006 roku szwedzka „Post Och Inrikes Tidningar” czy pogrzebana trzy lata temu papierowa wersja „Lloyd’s List”, sięgająca swoimi początkami 1734 roku, „Wiener Zeitung” nadal pachnie farbą drukarską.
No i nich jej tak zostanie, bo jednak papier w ręku to całkiem inne czytanie niż wszelkie czytniki czy monitory!

Zauważyłam, że wiele z „najstarszych na świecie i nadal żywych” znajduje się w Austrii a gro z nich w Wiedniu. Najstarsza gazeta, najstarszy park rozrywki, zoo i…
Oj znajdzie się jeszcze kilka rzeczy 🙂

Beata

 

You Might Also Like

3 komentarze

 • Odpowiedz Dee 22 czerwca z 10:23

  Widzisz angielskie źrodła podają, że to angielska gazeta, działająca do dziś jest najstarsza. Nazywa się Berrow Worcester Journal z 1620 roku. A Szwedzi mają swoją z 1645 roku. Kiedyś spotkałam Hiszpana, który uwazał, że wszystko wymyślili Hiszpanie. Interesujące jak to działa

  • Odpowiedz Beata 22 czerwca z 10:49

   Nie napisałam, że Austriacy wymyślili gazetę bo najstarsza prasa sięga starożytności. Wiener Zeitung jest uznawany za najstarszą codzienną gazetę nadal wydawana na papierze. Starsze od niej jak szwedzka „Post Och Inrikes Tidningar” czy stara angielska „Lloyd’s List” są już tylko w wersji cyfrowej i piszę o tym we wpisie.
   Berrow Worcester Journal a właściwie jego „dziadek”był wydawany nieregularnie nie od 1620 jak podałaś a jedynie w latach 1690 -1709.
   Regularnie jako tygodnik pojawił się dopiero po 1720 roku a i wtedy miewał kiepskie okresy do połowy XVIIIwieku.
   Historia tej gazety jest TU
   Interesujące jest to, że czasem widzimy coś czego nie ma np. nie napisano 😉

 • Odpowiedz zaniczka 28 czerwca z 13:59

  Ta Austria to taka najstarsza w Europie 🙂

 • Zostaw odpowiedź

  Translate »