Gumpoldskirchen – winiarze i Zakon Krzyżacki

Październik 19

O Gumpoldskirchen, miasteczku winiarzy pisałam już na blogu TU.
To małe miasteczko na skraju Wienerwald (Lasu Wiedeńskiego), otoczone winnicami. Lubię je za klimat, za winnice, za tę małomiasteczkową ciszę, chociaż leży  niecałe 20 km od Wiednia.

 

miasteczko-a15

miasteczko-a5

 

miasteczko-a1

 

miasteczko-a16

 

miasteczko-a4

 

miasteczko-a6

 

miasteczko-a25

 

miasteczko-a24

 

miasteczko-a22

 

miasteczko-a11

Jest tu zamek krzyżacki, jednak gdy myślę o krzyżakach, to mam przed oczami ogromny zamek w Malborku. Ten tutaj to maleństwo. Chociaż powstał za czasów świetności Zakonu dzisiaj zostało z niego niewiele. W sumie to fragment kościoła. Reszta jest o wieki nowsza niż pierwotna budowla z XIII wieku.

 

krzyzacki-zamek-guomp

 

miasteczko-a14

 

miasteczko-a12

 

krzyzacy-gump

 

Dzisiaj, to mały hotelik z kościołem, ale Krzyżacy są tu nadal. Można u nich jak w Tyńcu u Benedyktynów, wynająć pokój, wyciszyć się. W Wiedniu  ma siedzibę austriacka prowincja Zakonu.

Ciekawe jak różnie odbieramy tych zakonnych rycerzy, my Polacy, Litwini, Łotysze, a jak Austriacy, Włosi czy Niemcy. Coby o nich nie mówić to początek miał swoje szczytne cele w czasie średniowiecznych krucjat. Mieli prowadzić szpital i opiekować się rannymi, stąd pełna nazwa Zakonu to Ordo fratrum domus Sanctae Mariae Teutonicorum Hierosolymitanorum ( Zakon Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie ). Szybko jednak  poza bandażowaniem rannych, sami zajęli się  uprawianiem wojaczki na ąskalę. Wynajmowano ich do robienia porządków z pogańskimi plemionami np. w Europie. Jeden i drugi władca dawał im kawałek ziemi, by sobie postawili zamek, a chłopi z okolicznych wsi uprawiali im ziemię. W zamian Zakonnicy mieli swojemu dobrodziejowi pomóc podporządkować sobie lub wytłuc krnąbrnych pogan. Kończyło się to niedobrze tak dla  pogan jak i dobrodziejów Krzyżackiego Zakonu. Dobrym przykładem są tu stosunki polsko-krzyżackie. Najpierw sami sprowadziliśmy ich sobie na głowę, by  zrobić ich rękami porządek z Prusami, a później musieliśmy się tłuc przez wieki z Zakonem i wyrosłymi na ich fundamencie niemieckimi Prusami.

Nauka z tej historii jaka?
Nie zawsze warto wynajmować fachowca do rozwiązania drobnego problemu 😉

Oficjalna strona zakonu krzyżackiego w Austrii – Deutscher Orden

Na dole wejście do wiedeńskiej siedziby Krzyżaków przy Singergasse 7. To ledwie 300 m od Katedry.

 

krzyzacy-we-wiedniu

 

 

 

You Might Also Like

7 komentarzy

 • Odpowiedz Tedi Październik 19 z 11:55

  Śliczne miasteczko. Zawsze lubiłam takie małe miejsca przy dużych miastach. Podobny klimat ma choćby Melnik koło Pragi. Winnice, spokój, cisza… Tylko odpoczywać! 😀

  • Odpowiedz Beata Październik 21 z 17:15

   Najlepiej przy szklaneczce młodego winka 😉

 • Odpowiedz Bartek Maj 8 z 12:43

  Fajne miasteczko. Próbowałem znaleźć ale się nie udało – nie wiesz czy bilet komunikacji miejskiej obowiązuje do tej stacji?

  • Odpowiedz Beata Maj 15 z 10:30

   Gumpoldskirchen leży 25 km na południe od Wiednia, praktycznie pod Baden bei Wien. Bilet komunikacji miejskiej Wiednia więc tam nie obowiązuje. Dojedziesz tam pociągiem jadącym na Baden 🙂

  Zostaw odpowiedź

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Translate »