Hofburg – pałac cesarski w Wiedniu.

Czerwiec 15

Hofburg, to siedziba władców Austrii, chociaż lepiej byłoby powiedzieć serce dynastii Habsburgów, która władała przez wieki Austrią i ładnym kawałkiem Europy. Wszystko zaczęło się w XIII wieku, gdy Habsburgowie rozsiedli się na tronie austriackim, jeszcze jako książęta Austrii ( Herzog von Österreich). W połowie XIV wieku zostali Arcyksiążętami Austrii (Erzherzog von Österreich), by z początkiem XIX wieku stać się Cesarzami Austrii (Kaiser von Österreich). Z tym tytułem cesarskim przetrwali do końca I Wojny Światowej, która była końcem kilku wielkich  imperiów  i dynastii, w tym austriackich Habsburgów. Dzisiaj Hofburg, to nie jedynie muzeum, czy raczej kompleks muzeów, bo jest ich tu kilka. Ten pałac żyje, jest siedzibą Prezydenta Austrii (Der Bundespräsident ), ogromnym centrum kongresowym, to tu mieści się biblioteka narodowa, odbywają bale i koncerty.

 

hofburga5

 

By oprowadzić was po całym kompleksie potrzeba trochę czasu. Dzisiaj więc rodzaj wstępniaka do zwiedzania pałacu.

Zacznę od nazwy.
Hofburg jest powszechnie nazywany pałacem, chociaż jak sama nazwa wskazuje, jest zamkiem.
Die Burg, to zamek.
Z punktu widzenie architekta i historyka, zamek to zwarta budowla o charakterze obronnym. O ile jego stara część  takie cechy może mieć, gdy się człowiek uprze, to Nowy Zamek ma ich tyle samo co Łazienki Warszawskie, czyli zero.
Pałac, to budynek o charakterze reprezentacyjnym. Może mieć cechy obronne ale nie musi. Jest bardziej rozłożysty, że tak to ujmę i bogaciej podziurawiony oknami.
Das Schloss,
to pałac, ale to słowo może być użyte jako zamek. Dam wam jako przykład bawarski zamek Neuschwanstein, który w sumie jest pałacem. Chodzi o ten zamek, który był pierwowzorem disneyowskiego zamczyska. Niby ma charakter obronny, bo stoi na szczycie góry, ale okien i ozdóbek tyle, że jakoś na zamek nie pasuje. Strona zamku TU
Dla porządku wspomnę jeszcze o dworku, czyli mniej okazałym budynku w którym pomieszkiwała szlachta.
Das Herrenhaus, to właśnie dworek.

Hofburg, to zamek z „hofem”, czyli podwórzem, dziedzińcem.
Der Hof, to właśnie dziedziniec, podwórze.
Tak więc mamy rozgryzioną nazwę Hofburg.To dziedziniec zamku.

 

hofburg-a6

 

Najstarsza część pałacu pochodzi z początków Habsburgowych w Wiedniu. Znajdziecie tu jednak zachowane  budynki powstałe dopiero w  renesansie, skupione wkoło placu wewnątrz kompleksu i nazywanego In der Burg, czyli po prostu „w zamku”. Budynki te leżą w pobliżu der Michaelerplatz. To tam gdzie znajduje się kościół w którym grywał  Haydn. Pisałam o nim w „Michaelerkirche w Wiedniu, to tu Haydn grywał na organach”.

Nowy Pałac (die Neue Burg), wraz z ogromnym zielonym placem, na którym odbywają się targi, kiermasze i imprezy, rozciąga się od bramy das Äußere Burgtor.
Tak, to ta brama  którą widać z Placu Marii Teresy (der Maria-Theresien-Platz).

 

brama-hofburg

 

W tej nowej części mieści się między innymi Austriacka Biblioteka Narodowa (die Österreichische Nationalbibliothek). Poświęcę jej osobny wpis, bo jest warta tego bez dwóch zdań. Widać ją od strony Burggarten, to ten ogród gdzie stoi pomnik Mozarta.

 

burggatrn-hof

 

dzisiaj jeszcze kilka fot z In der Burg. Ta czerwona brama jest nazywana Bramą Szwajcarską, prowadzi do Schweizerhof, najstarszej zachowanej części Hofburgu.

 

hofburg2a

 

hofburg-a9

 

hofburg3a

 

hofburg-a7

 

hofburg-a8

 

Tak, tak to wejście do pałacu, tyle, że odkąd tu jestem ciągle coś remontują, stąd płyty. …a że rowery…no cóż, Wiedeń, to miasto przyjazne rowerzystom 😉

Sprzed Nowego Pałacu (die Neue Burg) macie taki widok na Ratusz (Rathaus).

 

hofburg-a4

 

 

Hofburg na planie Wiednia TU

Najbliżej do Pałacu macie z U3, ze stacji Herrengasse.

 
Udanego spaceru po Hofburgu i okolicy!

Beata

 
 

 

Możesz także lubić

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »