Samochodem do Wiednia – rady dla zmotoryzowanych turystów.

Październik 6

Przyjazd samochodem do Wiednia to i dobry i zły pomysł.
Dobry, bo można tu dojechać szybko zwłaszcza z południa Polski. Drogi są dobre a do auta wchodzi kilka osób plus bagaż więc wychodzi taniej niż zakup biletów na pociąg czy miejsc w busie.
Trzeba co prawda wykupić winietę na autostrady ale i tak będziecie na plusie jadąc w kilka osób.

 

Austriackie winiety

 

Macie do wyboru kilka rodzajów winiet austriackich w różnych cenach. Warto dobrze przemyśleć zakup i policzyć ile razy odwiedzicie Austrię w danym roku lub przejedziecie przez nią w drodze na wakacje.

Winieta ważna 10 dni kosztuje 9,00 EUR.
Ta na 2 miesiące to wydatek 26,20 EUR.
Za roczną możliwość korzystania z dróg płatnych w Austrii zapłacicie 87,30 EUR.

Mając winietę przemkniecie przez Austrię lub dojedziecie na przykład do Wiednia by go pozwiedzać. Podróż minie szybko jednak co dalej zrobić z samochodem gdy już wjedziecie do stolicy?

 

Wiedeńskie Kurzparkzone

 

Tu pojawi się pewien kłopot: miasto ma sporo stref z ograniczonym parkowaniem – Kurzparkzone. Są one oznakowane ale warto pamiętać, że dzielnice 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 14, 15, 16, 17, 18 i 20 nie są przyjazne zmotoryzowanym pragnącym zaparkować przy ulicy. Można tam się zatrzymać wykupując bilet parkingowy – Parkschein ale zwykle czas ten jest ograniczony do 2 godzin.
W strefach z ograniczonym czasem parkowania trzeba zwracać też uwagę na miejsca całkowicie zarezerwowane dla mieszkańców. Lepiej się nie pomylić i nie zostawić tam samochodu bo może zostać dość szybko i sprawnie odholowany.

 

Czas ograniczonego parkowania według dzielnic.

 

Dla dzielnic od 1 do 9 oraz 20 zakaz parkowania dotyczy godzin od 9 do 22 od poniedziałku do piątku. Maksymalny czas parkowania płatnego 2 godziny.
Dzielnice 12, 14, 16, 17, 18 mają nieco krótszy czas ograniczonego parkowania bo od 9 do 19 od poniedziałku do piątku. Można tam zaparkować na 3 godziny po wykupieniu odpowiedniego Parkscheinu.
Dzielnica 15 ma podobne godziny do tej grupy z wyjątkiem ulic w okolicy Stadthalle i tam lepiej uważać na to co jest zaznaczone na znakach.

Te 2 lub 3 godziny płatnego parkowania oznaczają, że możecie wystawić maksymalnie na tyle jednorazowo Parkschein. Gdy minie jego czas możecie wystawić nowy ale musicie fizycznie zjawić się w aucie, usunąć stary a dać nowy, wypełniony Parkscheina.
Nie róbcie tego manewru jednak na ulicach handlowych. Tam macie przy znakach zaznaczony maksymalny czas parkowania po wykupieniu Parkschein. Jeżeli jest to godzina to godzinnego, jeżeli 30 minut to tylko 30 minut. Przekroczenie tego czasu nawet wykupując kolejny bilet parkingowy i tak może się skończyć odholowaniem samochodu.

Bilet parkingowy czyli Parkschein kupicie w Tabaku (to austriacka wersja kiosku z prasą, biletami i gazetami) – to najpewniejsze źródło zaopatrzenia w nie; na większości stacji benzynowych; w automatach z papierosami ale tu kupicie pakiet a w nim niekoniecznie tyle i takie jakie potrzebujecie.
15 minutowe bezpłatne bilety parkingowe dostaniecie też w Informacji Turystycznej.
30 minutowy bilet parkingowy kosztuje 1,05 EUR.
1 godzina to 2,10 EUR
1,5 godziny to 3,15 EUR.
2 godziny to 4,20 EUR.

Parkschein wypełnijcie i zostawcie za przednią szybą. Zróbcie to od razu po zaparkowaniu.

 

 

Parkingi w Wiedniu

 

Zakup biletów parkingowych jest sensowny gdy chcemy w danym punkcie być krótko i…znajdziemy miejsce do zaparkowania a Wiedeń jest dość zapchanym autami miastem.
Zawsze zostają parkingi, które znajdziecie na TEJ mapie.

Jest jeszcze jedna opcja do rozważenia dla zmotoryzowanych turystów.
Zostawienie samochodu na jednym z parkingów Park&Ride i korzystanie z komunikacji miejskiej. Ten sposób poruszania się po mieście polecam wszystkim, którzy wpadają do Wiednia na jeden dzień ale nie tylko. Nawet mając zarezerwowany hotel nie zakładajcie, że jest przy nim gwarantowane miejsce parkingowe. Upewnijcie się czy aby na pewno macie gdzie zostawić samochód w pobliżu hotelu. Jeżeli nie, skorzystajcie z tej opcji parkowania a tego rodzaju parkingi znajdziecie na TEJ mapie.
Doba parkowania to tu koszt 3,40 EUR.

Pod TYM linkiem znajdziecie mapę Wiednia z naniesionymi miejscami gdzie kupicie bilety parkingowe oraz wiele innych pomocnych informacji dla zmotoryzowanych.

Szerokiej drogi 🙂

 

Beata

 

 

You Might Also Like

18 komentarzy

 • Odpowiedz Sylwia Październik 6 z 20:12

  Bardzo przydatne informacje 🙂 A teraz przyznam się do czegoś: podczas swoich pobytów w Wiedniu zostawiałam samochód w 18 bez a mieszkałam w 15 :p Dojeżdżałam komunikacją. Od września ponoć 18 również płatny, więc muszę pomyśleć o innym rozwiązaniu 😉

  • Odpowiedz Beata Październik 7 z 09:51

   Tak 18 jest też płatny. TU masz szczgóły
   Sylwo jeżeli masz meldunek w 15 prościej wykupić Parkpickerl w Magistracie i parkować blisko domu.
   Masz też na U3 Ottakring parking (Huttengasse 41/Ecke Spetterbrücke) płacisz 17,10 EUR za tydzień lub 63,60 EUR za miesiąc i śpisz spokojnie nie martwiąc się, że auto odholują i trzeba będzie wydać sporo kasy, by je odzyskać.

 • Odpowiedz epepa Październik 11 z 18:45

  Mieszkałam w 11 bez, czyli strefa wolna od opłat ale mimo, że parkowaliśmy pod kamienicą gdzie mieszkaliśmy, nas i znajomych spotkały przykre niespodzianki: porysowana gwoździem karoseria samochodu, przebite opony po bokach tak, że nie dało się ich już naprawić, a któregoś wieczoru nawet kupa na masce (pies by raczej nie dał rady, więc musiał zrobić to człowiek co jest… trudno mi właściwie to komentować, bo brak mi słów). Najbardziej irytowało mnie w tym wszystkim to, że płaciłam za mieszkanie, pod którym stawałam, płaciłam za winietę, płaciłam podatki prawdopodobnie utrzymując tych darmozjadów, bo czy normalny pracujący człowiek ma czas i nie szkoda mu energii na takie rzeczy? Było to dla mnie bardzo przykre i nie ukrywam, że miałam wtedy dość tego miasta. W końcu zdecydowaliśmy się postawić auto na parkingu i płaciliśmy 60 euro miesięcznie.

  • Odpowiedz Beata Październik 12 z 09:54

   Przykre.
   Niestety jak w każdym dużym mieście są lepsze i gorsze dzielnice, ulice.
   Nam ani nikomu ze znajomych, jak do tej pory nic takiego się nie przytrafiło w Wiedniu za to w Krakowie niestety tak 🙁

   • Odpowiedz epepa Październik 12 z 16:17

    To fakt, 11 bez do najlepszych nie należy, ale podobne sytuacje zdarzały się też w innych dzielnicach. Zauważyliśmy, że ktoś miał „poczucie humoru” i robił takie rzeczy 13-tego, więc chciałabym przestrzec innych, żeby wtedy nie trzymali aut w tej okolicy – tu akurat mowa o okolicach Gudrunstrasse 🙁

 • Odpowiedz Hanna Październik 17 z 20:37

  My mieliśmy super podroż własnym autem.Jeszcze lepszy powrot w dzień meczu – jechaliśmy tylko 8,5 godziny z trzema przystankami.Jeden dłuższy na obiad i kawe w CPN w Polsce.Auto trzymaliśmy dosyć daleko na parkingu płatnym gdzie niestety skradziono nam znaczek bmw.Mieszkam na Mazowszu nad Wisłą.Pewnie z698 km od Wien.

 • Odpowiedz Parking Październik 16 z 14:21

  Bardzo interesujący, a co najważniejsze pomocny wpis 🙂

 • Odpowiedz Asia Lipiec 3 z 14:40

  Czy kiedy chcę zostawić auto w P&R na 2dni to płacę 6,8€?

  • Odpowiedz Beata Lipiec 4 z 10:14

   Tak. Doba parkowania kosztuje 3,40 Tak. Doba parkowania kosztuje 3,40 ale jeżeli chcesz przyjechać na dłużej rozważ kupienie tygodniowego biletu parkowania za 17,10 €.

 • Odpowiedz Edyta Sierpień 25 z 08:38

  Mieszkam w Polsce, chcemy zwiedzić Wiedeń swoim autem ala z tego co się dowiedziałam nie mogę parkować autem z instalacją na gaz w parkingach podziemnych P&R. Czy te parkingi mają również miejsca parkingowr na zewnatrz, np. parking Leopoldau przy linii metra U1?

  • Odpowiedz Beata Sierpień 27 z 11:38

   Wpis zawiera link, w którym znajdzie Pani szczegółowe informacje o konkretnych parkingach. W razie wątpliwości proszę skontaktować się mailowo lub telefonicznie z interesującym Panią Park & Ride. O Leopoldau wszystkie informacje są TU

 • Odpowiedz Michał Marzec 5 z 14:48

  Czy parkowanie na ulicach w 22 dzielnicy jest płatne? Zamierzam przyjechać do Wiednia z Bratysławy – zaparkować w 22 dzielnicy (okolice Hausfeldstraße) i poruszać się metrem.

  • Odpowiedz Beata Marzec 6 z 10:44

   Informacje o strefach krótkiego parkowania są w tekście artykułu 🙂
   To długa ulica. Parkując trzeba zwracać uwagę na znaki. Nie zaparkować na miejscu przeznaczonym tylko dla mieszkańców jakiegoś budynku itp.

 • Odpowiedz Maciek Lipiec 11 z 08:51

  Witam, dajcie mi pomocną radę i odpowiedź. Wybieram się na 3-4 dni do Wiednia, mam zamiar zostawić samochów na parkingu P+R Donaustadtbrücke gdzie doba kosztuje 3,60. Do hotelu dojadę metrem, ale zastanawia mnie kiedy płace za ten parking, przy wjeździe i deklaruję pozostawienie na np. 3 dni, czy pobieram bilet i przy wyjeżdżaniu za 3 dni zapłacę 3 x 3,60 Euro? Skąd mam wiedzieć, że policzą mi (automat czy ludzie) za np. 48 czy 72 h a nie policzą godzin ile samochód tam stał? :]

 • Odpowiedz Wojtek Lipiec 31 z 19:00

  Witam

  jak rozpoznac na mapie , w której dzielnicy wybrałem zakwaterowanie? Na mapie nie widze żadnych symboli

  • Odpowiedz Beata Sierpień 1 z 11:19

   Wpisać adres w google maps. Na mapie pojawi się znaczek wskazujący szukane miejsce, a po lewej stronie pełny adres w tym numer kodu + Wien. Numer kodu ma 4 cyfry, pierwszą i ostatnią odrzucasz, to co zostanie to numer dzielnicy, w której leży szukane miejsce. Na przykład:
   1220 – to 22 dzielnica;
   1160 – to 16 dzienica;
   1010 – ti 1 dzielnica.

 • Odpowiedz Karol Sierpień 7 z 12:39

  Czy potrzebuję jakąś specjalną ekologiczną naklejkę na samochód w celu wjechania do miasta?

  • Odpowiedz Beata Sierpień 9 z 10:54

   A jest jakieś miasto w Europie, do którego, by wjechać trzeba mieć ekologiczną naklejkę? 😉
   Diesel jeździ tu normalnie po mieście — bo pewnie o to pytasz. Każdy samochód musi być sprawny. Gdy kopci jak smok, to problem z policją będzie jak nie w Polsce, to na bank już w Czechach.

  Zostaw odpowiedź

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Translate »