5 najstarszych w Austrii

Lipiec 12

Mam dzisiaj dla Was 5 najstarszych w Austrii.
Ciekawe czy któraś z nich was zaskoczy?

 

 

Griechenbeisl

 

 

Najstarsza restauracja Wiednia, zajazd będący ulubionym miejscem spotkań wielu pisarzy i muzyków sięga swoimi początkami 1447 roku. Karmiono tu zmęczonych wędrowców, kupców i mieszkańców miasta na 45 lat przed tym nim Kolumb dopłynął do Ameryki.
W czasach zarazy w roku 1679 tej samej po minięciu której postawiono Kolumnę Morową, strapionych bywalców lokalu pocieszał śpiewem Lieber Augustin. Jego podobizna zdobi ścianę domu, w którym mieści się zajazd.
Der Lieber Augustin to półlegendarna postać rubasznego i zwykle pijanego wiedeńskiego pieśniarza. Podobno dzięki sporej ilości alkoholu we krwi przeżył te trudne czasy bez szwanku. Co prawda pewnego dnia w czasie trwania zarazy zasnął, a był tak pijany, że uznano go za zmarłego, ale na szczęście obudził się nim przykryto go w zbiorowym grobie kolejną warstwą trupów i zasypano ziemią.
W 1882 roku wychylono tu pierwszy w Wiedniu kufel Pilsner Urquella.
Jeżeli chcecie zjeść po wiedeńsku w najstarszym lokalu miasta, to znajdziecie go na Fleischmarkt 11, oczywiście w Innere Stadt, 1 dzielnicy.

 

Wiener Zeitung

 

 

Wiener Zeitung to codzienna austriacka gazeta, która jest też najstarszą codzienną gazetą świata, nadal wydawaną na papierze. Jej pierwszy numer ukazał się w 1703 roku. Historie jej powstania przeczytacie na blogu w tekście Wiener Zeitung – najstarsza gazeta świata.

 

Tiergarten Schönbrunn

 

 

Tiergarten Schönbrunn to wiedeńskie zoo mieszczące się w Parku Schönbrunn. Zajmuje 17 hektarów, a jest to tylko niewielka część całej parkowej powierzchni. Założył je w 1752 roku cesarz Franciszek I Lotaryński, który prywatnie był mężem cesarzowej Marii Teresy. Jej zostawił politykę, sam zajmował się sprawami przyjemniejszymi jak rozbudowa pałacu, zakładanie ogrodów.
Wracając do zoo, to znalazło tam dom prawie 9 000 zwierzaków z 734 gatunków, w tym wiele to gatunki zagrożone.
Nie jestem zwolennikiem tego typu instytucji i trzymania zwierząt egzotycznych w obcym im miejscu, często na bardzo ograniczonej przestrzeni. Jeżeli już to wolę formy otwartych parków typu safari. Wiedeńskiemu zoo muszę jednak przyznać, że poza miejscem rozrywki prowadzi się tu badania i z sukcesem rozmnażanie ginących gatunków.
Jeżeli odwiedzicie zoo, zaglądnijcie do barokowego pawilonu, który stoi w jego sercu. Dzisiaj to kawiarnia jednak budynek pamięta czasy założyciela i śniadania, jakie tam jadła para cesarska. Oczami wyobraźni widzę Marię Teresę z jej sporą gromadką dzieci zajadająca słodkości w otoczeniu zwierzaków sprowadzonych tam przez Franciszka.

 

Kopalnia soli w Hallstatt

 

 

Hallstatt to urocze austriackie miasteczko opisując które aż trudno oprzeć się powiedzeniu banału „jak z bajki”. Wysoko nad miasteczkiem znajduje się wejście do kopalni soli. Jej początki sięgają daleko w przeszłość. Pierwsze szczypty soli z tej kopalni dodano do kociołka zupy już 7000 lat temu. Pełną parą wydobycie białego złota ruszyło około 3500 lat temu. Sól z Hallsttad dodawała smaku i konserwowała jedzenie, gdy legiony Rzymu maszerowały po Europie, w średniowieczu i trwało to do czasów nam współczesnych.

 

Linzer Torte

 

 

Przepis na Linzer Torte uchodzi za najstarszy na świecie. Wyobraźcie sobie, że już w 1653 przepis na to ciacho znalazł się w książce kucharskiej. Dzisiaj jest uznawany za najstarszy, a jego wersja drukowana pochodzi z roku 1718. Nie wiadomo kto wpadł na pomysł, by upiec ciasto z maki, jajek, mielonych orzechów, migdałów, przełożyć je dżemem porzeczkowym i udekorować kratką z ciasta.
Najprawdopodobniej nazwa pochodzi od Linzu, miasta w północno-wschodniej części Austrii.
W XIX wieku torcik spopularyzował się w całej Europie, dotarł nawet do Ameryki. Jego wielbicielem był między innymi cesarz Franciszek Józef. Dzisiaj nadal jest jednym z symboli Austrii.
Smaczny to symbol. Moim zdaniem na głowę bije Sacher Torte.

 

Beata

 

 

Możesz także lubić

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »
Close