Steffl Kirtag czyli kiermasz pod Katedrą

Maj 4

Pod koniec maja na placu u stóp katedry Szczepana trwa Kirtag.

Der Kiertag to kiermasz, przykościelny festyn połączony z targiem i muzyką. To znany z polskich miasteczek i nie tylko  odpust.
Jest to austriackie słowo któremu w niemieckim odpowiada die Kirchwein.

Steffl Kirtag to odpust pod Katedrą.
Tak w samym sercu Wiednia możecie zobaczyć klasyczny festyn parafialny.

Są balony, budki z różnymi cudami, gra orkiestra a jako, że to Austria nie brak tu beczki z piwem i butli z winami. Gdy pierwszy raz zetknęłam się z tutejszymi kiermaszami, odpustami i dożynkami organizowanymi przy i przez parafie katolickie byłam nieco zaskoczona ilością budek z procentowymi trunkami jakie tam się serwuje. Nikt też na tych festynach nie odmawia wychylenia szklaneczki wina czy piwa. No, dobra, mowa zwykle o kilku szklaneczkach ale jakoś nie widuję tam zataczających się pijaków. Może to umiejętność nierzucającej się w oczy ewakuacji z imprezy, gdy delikwent poczuje, że przeholował i podłoga mu ucieka a może dyskretna reakcja towarzyszy zabawy odstawiająca takiego gościa do taksówki.

 

 

Kolejny nieodłączny element Kiertagu to karuzela. Taka w starym stylu z konikami i podobnymi stworkami, na które lubią wdrapywać się maluchy i osobniki całkiem już wyrośnięte.
Jeżeli odwiedzicie Wiedeń na przełomie maja i czerwca możecie odwiedzić tegoroczny Steffl Kirtag.

 

 

Trwa on od czwartku 25 maja do poniedziałku 5 czerwca.

To festyn z niedługą historią bo sięgającą zaledwie 2002 roku gdy świętowano nim  50 rocznicę ponownego otwarcia Katedry. W nocy z 11 na 12 kwietnia 1945 roku zawalił się na skutek pożaru dach Stephansdomu. Zrujnowało to także wnętrze, zniszczone zostały organy. Smutny  jest  tu fakt, że to nie wojna  zniszczyła te średniowieczną budowlę, ale szabrownicy okradający okoliczne sklepy i domy, którzy wywołali tam pożary. Z ogniem nie ma żartów a utrzymać go w ryzach, gasić pożar nie było komu i czym.

Ludzka chciwość sieje spustoszenie gorsze od wojny… Coś w tym jest.

 

Beata

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Możesz także lubić

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »