W serii 5 naj w Wiedniu tym razem powiem o 5 najstarszych miejscach, w których można wrzucić coś na ząb.
1 Najstarsza Heurige
Pierwsze wiedeńskie winiarnie powstawały na obrzeżach miasta. Teraz, zamiast krótkiego wpisu powinnam się rozgadać o tym, jak rozkwitło winiarstwo na wzgórzach po odparciu Turków spod miasta, jak powstawały winiarnie i jak całą sprawę z handlem winem uregulował cesarz Józef II. To chyba dobra opowieść na wakacje, do poczytania wieczorem w ogrodzie z kieliszkiem wina w ręce. Masz takie samo odczucie?
Dzisiaj przedstawiam więc tylko dwie z najstarszych winiarni Wiednia.
Heuriger 10er Marie — należy do nich bez wątpienia i to ona pojawi się zwykle, gdy szukasz w necie najstarszej winiarni Wiednia. Pierwsze informacje o niej sięgają 1740 roku. Nazwa pochodzi jednak dopiero z XIX wieku. Jest to połączone imię córki winiarza i dawny numer domu, w którym mieści się winiarnia. Wybierając się do tego miejsca można więc powiedzieć, że idę na wino do Mari spod dziesiątki.
Dzisiaj winiarnia jest nie na uboczu a w Wiedniu, dokładnie na starym Ottakring, w 16 dzielnicy Wiednia. Znajdziesz ją obok Kirche Altottakring, na Ottakringer Straße 222-224. Praktycznie pod jej drzwiami jest przystanek tramwaju linii 44 Johannes-Krawarik-Gasse.
Winiarnia, w której lubię od czasu do czasu posiedzieć leży na Grinzingu, niedaleko kościoła. To Heuriger Zum Berger. Wino powstaje tu i jest sprzedawane nieprzerwanie od 1713 roku. Zdjęcia i relację z tego jednego z moich wiedeńskich kątów znajdziesz tu
2 Najstarsza knajpa
O niej już było, to Griechenbeisl, który jest najstarszą restauracją Wiednia. Jest to zajazd będący ulubionym miejscem spotkań wielu pisarzy i muzyków, który sięga swoimi początkami 1447 roku. Karmiono tu zmęczonych wędrowców, kupców i mieszkańców miasta na 45 lat przed tym nim Kolumb dopłynął do Ameryki. O innym zestawie najstarszych przeczytasz tu
By się nie powtarzać, dzisiaj powiem o pewnym domu, w którym jest restauracja czy raczej karczma – Gasthaus, przy Steindlgasse 4 – to uliczka, którą znajdziesz, wchodząc za kościół na Am Hof, w Schulhof.
Na marginesie to na tyłach tego kościoła są te urocze małe domki, które pojawiają się, co rusz na Instagramie, jako pamiątkowa fota z Wiednia. Warto tam zaglądnąć.
Gösser Bierklinik to nazwa restauracji dopiero od 1923 roku. Jednak początek kariery tego budynku, jako karczmy ma sięgać roku 1566 – i tu zaczyna się ciekawa historia.
Dom pod numerem 4 na Steindlgasse nosi nazwę Zum güldenen Drachen. Smoka znajdziesz nad głównym wejściem. Zdobi dom najprawdopodobniej od 1566 roku, a jest to rok, z którego pochodzi spora część budynku.
Ma on jednak jeszcze starsze korzenie, bo sięgające 1401 roku, gdy jest pierwszy raz wymieniany w dokumentach. Jak chcą jednak niektórzy i opowieść o domu, jego początek ma sięgać czasów, gdy był tu rzymski obóz noszący nazwę Vindobona, prawie 2000 lat temu.
Nazwa ulicy Steindlgasse pochodzi od nazwiska właściciela domu Johanna Steindla, który otrzymał go po drugim oblężeniu Wiednia przez Turków w 1683 roku. Wiadomo, że od tego czasu dom nazywano też Bierklinik. Podobno to od faktu, że pan Steindl był dyrektorem szpitala.
Ciekawe czy tylko w domu leczył piwem, czy w szpitalu również?
Przyznasz, że przydomek Bierklinik jest ciekawy.
3 Najstarsza kawiarnia
Café Frauenhuber to jedna z najstarszych wiedeńskich kawiarni, do tego najdłużej działająca bez przerwy w jednym miejscu. Jej początek można datować na rok 1824, gdy przeniosła się tutaj z Fleischmarkt, Café Hänisch. Chociaż zmieniali się właściciele kawiarni, ona sama nadal pozostawała kawiarnią, miejscem spotkań, dyskusji czy zwykłego odpoczynku przy małej czarnej dla wiedeńczyków. Szczególnie lubili to miejsce emerytowani wojskowi i urzędnicy. Od 1891 roku nosi nazwę Café Frauenhuber.
Mogę o niej powiedzieć, że to wiedeńska kawiarnia w starym stylu. Znajdziesz ją na uliczce o uroczej nazwie Himmelpfortgasse (Brama nieba), ledwie 120 metrów od fontanny na Neuer Markt.
4 Najstarsza budka z kiełbaskami
Würstelstand to budki z kiełbaskami. Tak zrosły się z Wiedniem, że wydają się stałym elementem miasta, istniejącym tu od zawsze. Pierwszy był jednak LEO!
W 1928 roku młody Leopold Mlynek otworzył swój biznes, który niedługo znalazł wielu naśladowców i zrósł się z Wiedniem tak mocno jak wcześniej Heurige i Kaffeehaus.
Pierwszy Würstelstand dostał imię od swego pomysłodawcy. Cechą charakterystyczną budki z kiełbaskami była jej mobilność.
Myślę, że mogę tak powiedzieć, że jest to praprzodek food trucka napędzany mięśniami właściciela. Pierwszy Würstelstand był używany do 1952 roku. Dzisiaj jego czwarta, turkusowa odsłona, stoi przy Döblinger Gürtel 2 w 19 dzielnicy.
5 Najstarsza apteka
Po takiej dawce jedzenia i picia różnego rodzaju przyda się informacja o aptece. W końcu mięta albo coś na lepsze trawienie bywa przydatne.
Najstarsza apteka w Wiedniu mieści się w domu naprzeciw Stephansdom. Dzisiaj nosi nazwę Alte Feldapotheke, ale do roku 1717 była nazywana Zum goldenen Greif.
Jej początki sięgają XIV wieku. Na pewno była tam apteka w roku 1350, ale być może istniała już od kilku dekad. Ciekawy jest fakt, że znamy właścicieli apteki właśnie od 1350 roku. Budynek, w którym dzisiaj jest apteka, został wybudowany w 1951 roku w miejsce następcy pięknego, mającego swoje początki w XVI wieku Bauernfeindsches Haus, który spłonął w połowie lat siedemdziesiątych XIX wieku roku. Wspominam o tym budynku bo to legenda i kawał historii miasta ale o nim opowiem innym razem.
Ta apteka to dla mnie przykład ciągłości pomimo różnych zawirowań historii.
Beata
No Comments