5 rzeczy w Wiedniu, które chcesz zobaczyć, chociaż jeszcze o tym nie wiesz

18 marca

„5 rzeczy w Wiedniu, które chcesz zobaczyć, chociaż jeszcze o tym nie wiesz” – oto piątka, która nie widnieje na listach największych atrakcji Wiednia, które warto odwiedzić, jednak szkoda by było je minąć.  No tak,  praktycznie nieznanych poza jednym. Jednak raczej nie wiesz o nim tego, co tu zdradzę.

 

 

1 Maria Magdalena Kapelle

 

 

Spacerując po Stephansplatz zwykle rozgląda się człowiek na boki, zadziera głowę, by podziwiać wieże Katedry. Tam wysoko jest sporo do oglądania, ale to, co znajdziesz pod nogami, jest równie ciekawe. Spójrz pod nogi na południowo-wschodnim rogu placu, to część Stephansplatz gdzie wpada na niego Goldschmiedgasse i wznosi się Haas-Haus ze swoimi szklanymi ścianami, w których odbija się Katedra i błękit nieba. Pod nogami znajdziesz zarys dwóch budynków.

Większy to Maria Magdalena Kapelle – kaplica, która stała tu ponad cztery wieki od 1300 do 1781 roku, w którym to spłonęła. Stało się to 12 września. Czy tylko ja mam takie wrażenie, że wiele katastrof i złych rzeczy dzieje się we wrześniu.
Drugi mniejszy zarys budynku, wpisany w Maria Magdalena Kapelle, to leżąca 12 metrów poniżej dzisiejszego poziomu gruntów Virgilkapelle, którą możesz zwiedzać, wchodząc do stacji metra Stephansplatz.

 

 

2 Drakula w Wiedniu

 

 

Drakula, czyli Vlad Palownik został sportretowany na obrazie przedstawiającym ukrzyżowanie Jezusa, który znajduje się w kościele Maria am Gestade. Obraz pochodzi z 1460 roku.

Ten kościół to jedna z tych budowli Wiednia, które są zwykle pomijane przez przewodniki a szkoda. Piękna gotycka strzelista bryła kościoła wygląda przepięknie, zwłaszcza gdy patrzy się na nią od strony Am Gestade. Jako ciekawostkę dodam, że w budynku na rogu to jest  pod Am Gestade 7, mieści się Instytut Polski w Wiedniu.
Do kościoła prowadzą wtedy schody, wiele schodów. Do Maria am Gestade dojdziesz, idąc z Am Hof Färbergasse a dalej Schwertgasse. Możesz też iść od Hoher Markt Salvatorgasse.

Wracając do Drakuli, to nie jest to jedyna podobizna Palownika, jaką znajdziesz w Wiedniu. Druga znajduje się w Belvederze na obrazie „Męczeństwo świętego Andrzeja”, który jest datowany na 1470/1480 rok.

 

 

3 Secesyjna ubikacja

 

 

Secesja to piękny okres w sztuce. Dopieszczano wtedy każdy detal, nawet przedmiotów codziennego użytku. Secesja wiedeńska nadal pięknie zdobi fasady wielu kamienic, widać ją w całych ciągach ulic. Nie powinno więc dziwić, że także publiczne ubikacje, jakie powstawały w tym czasie, dopieszczano tak starannością wykonania, jak i dbałością o najwyższej jakości materiały, z jakich je budowano. Ubikacja publiczna z czasów rozkwitu secesji została otwarta w 1905 roku w Wiedniu, a jest do dzisiaj czynna na Graben.
Secesja po niemiecku to der Jugendstil.

 

 

4 Złota Główka Kapusty

 

 

Skoro już jestem przy secesji, to nie mogę nie wspomnieć o jednym z jej symboli, czyli budynku Secesji. Jego złota kopuła zachwyciła już nie jednego fotografa, turystę i przechodnia. Wiedeńczycy mówią na tę ażurową złotą kopułę goldenes Krauthappel, czyli złota Główka Kapusty lub po prostu Krauthappel. Odkąd wiem o kapuście  patrze na budynek inaczej. Widzę kapustę czy tego chcę, czy nie!

 

 

 

5 Najmniejsza winnica Wiednia

 

 

Najmniejsza winnica Wiednia ma zaledwie 100 m² a winogrona, jakie rodzi, dają w dobrym roku nawet 60 butelek wina. Znajdziesz ją przy Schwarzenbergplatz o TU

 

Beata

 

 

You Might Also Like

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Translate »