Austriackie alkohole – austriackie wina

1 lutego

Austriackie alkohole to temat rzeka i będzie on przyczyną kilku wpisów na blogu. Nie wypada mi zacząć go od innych trunków z procentami niż austriackie wina. Historia winiarstwa na ziemiach dzisiejszej Austrii sięga dobrych osiem stuleci przed czasami, gdy pojawiły się tu pierwsze legiony rzymskie. Jednak to od tego momentu mówi się o regularnej uprawie winorośli. Rzymianie bez wina nie potrafili żyć. Sadzili winnice i budowali obozy legionów nad Dunajem prawie jednocześnie.
Gdy odeszli Rzymianie na krótko tutejsze winiarstwo straciło blask, a winnice podupadły. Jednak już w X, XI wieku zaczyna się czas klasztorów a mnisi podobnie jak Rzymscy legioniści bez wina ani rusz. Trzy wieki później winnice rosły po same Alpy.

 

 

Regiony winiarskie Austrii

 

 

Dzisiaj Austria dzieli się na pięć regionów winiarskich (Weinbaugebiete), są to Dolna Austria (Niederösterreich), Burgenland, Styria (Steiermark) oraz Bergland, w skład którego wchodzi Karyntia (Kärnten), Górna Austria (Oberösterreich), Salzburg, Tirol, Vorarlberg) i Wiedeń (Wien). Tak, Wiedeń jest osobnym regionem i ma aż 700 hektarów winnic w granicy miasta. Regiony dzielą się na dwadzieścia jeden winiarskich okręgów. Winnice zajmują w Austrii ponad 50 tysięcy hektarów. Najwięcej jest ich w Dolnej Austrii – ponad 28 000 ha. Najmniejszy region to górski Bergland ze swoimi 237 ha. Burgerland porasta ponad 13 000 ha winnic a Styrię ponad 4 600 ha.

 

 

 

Szczepy z austriackich winnic

 

 

Austria jak na kraj winiarski przystało, ma także swoje odmiany winorośli, z których na dzień dzisieszy sztandarowa to Grüner Veltliner. Są to białe winogrona smaczne jako owoce, ale wina to już inna sprawa. Oczywiście możecie znaleźć doskonałej jakości Grüner Veltliner, jednak radze upewnić się co do smaku trunku nim go kupicie. Niestety większość win z tych winogron to, kwaśne sikacze. Zwłaszcza w przypadku tego sztandarowego dla Austrii szczepu, ważne jest miejsce pochodzenia butelki i to nie tylko o region czy miejscowość mi chodzi, ale także o konkretnego winiarza.

Pozostałe lokalne odmiany to Neuburger, Rotgipfler, Zierfandler, Roter Veltliner, Zweigelt, Blaufränkisch, St. Laurent, Blauer Wildbacher, Roesler. Moimi faworytami są tu zdecydowanie Zweigelt i Blaufränkisch. Pierwsza jest stosunkowo młodą odmianą, bo dopiero za 4 lata stuknie jej setka.

Poza lokalnymi odmianami uprawia się oczywiście klasyki jak Riesling, Pinot Blanc, Chardonnay, Muskateller, Traminer, Pinot Noir, Merlot, Cabernet Sauvignon i Syrah.

 

 

Austriackie wina

 

 

Kupując wina austriackie, warto znać kilka terminów mówiących o ich jakości i pochodzeniu.

Tafelwein — to najniższa półka, czyli wina stołowe. Nie do końca wiadomo, co się pije i skąd pochodzi.

Landwein — stoi wyżej, bo tu wiadomo przynajmniej, z jakiego regionu pochodzi trunek.

Qualitätswein — dosłownie wino jakościowe – wiadomo z jakich winogron i w jakim regionie powstały.

Prädikatswein — to najwyższa półka win. Wiecie o nim wszystko.

Auslese  — wino powstałe z dojrzałych i zdrowych winogron.

Spätlese — wino produkowane z winogron pochodzących z późnych zbiorów.

Beerenauslese, Trockenbeerenauslese – bardzo słodkie wino otrzymywane z winogron, których pierwsza świeżość już jakiś czas temu minęła, a skórki pokryła pleśń. Oczywiście ta uznawana przez smakoszy win i sera za szlachetną. By było jasne – lubię jedno i drugie.

Eiswein — lodowe wino — zbierane i wyciskane ze zmrożonych winogron.

Ausbruch — to słodkie wino z krainy bocianów, czyli Rust w Burgerlandzie. To wino także pochodzi z pokrytych pleśnią bardzo dojrzałych winogron.

Strohwein — słomiane wino — jest to słodkie wino produkowane z winogron suszonych na słomianych matach co najmniej 3 miesiące. Jak dla mnie to wino z rodzynek, ale o wszystkim można mówić prosto i specjalistycznie – czytaj ubarwiając i komplikując rzeczy oczywiste.

 

 

 

Wiener Gemischte Satz

 

 

Wśród austriackich win chcę wyróżnić pewną perełkę, a jest nią Wiener Gemischte Satz. To wiedeńskie wino produkowane z przynajmniej 3 rodzajów białych winogron. Nie wystarczy jednak pomieszać winogrona czy moszcz by powstał ten wiedeński trunek. Winorośl różnych odmian musi rosnąć razem w jednej winnicy, jest przemieszana już w momencie wzrostu roślin. Nadaje to winu specyficzny smak. Chociaż trzy rodzaje winogron to minimum spotkacie takie Wiener Gemischte Satz, które łączy smak 4, 6, 11, a nawet 20 odmian. To ostatnie znajdziecie pod nazwą 5 Points Gemischter Satz. Butelka tego cuda kosztuje nawet 100 €.

 

 

Słodko czy wytrawnie.

 

 

Każdy ma swoje preferencje smakowe. W przypadku wina chodzi o kolor i słodycz lub jej brak. Ja praktycznie zawsze wybieram czerwone i wytrawne. Słodkie wina bardzo rzadko budzą u mnie uśmiech na twarzy.
Warto zapamiętać, że trocken to wino wytrawne, halbtrocken jest półwytrawne, lieblich półsłodkie a süß słodkie.

Na koniec jeszcze wspomnę o musującym winie nazywanym tu Sekt. Jak wiadomo, bąbelki czasem się przydają, gdy trzeba coś świętować z pompą i wystrzałem korków.

Czerwone wytrawne wino to zdecydowanie mój ulubiony trunek z procentami.
Jaki jest twój?

Beata

 

 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Translate »