Dziesiątka, która ma austriackie korzenie

3 sierpnia

Zapraszam na kolejny wpis z serii „10 faktów o …”
Tym razem przedstawiam wam austriackie korzenie pewnej dyszki.

 

1 Walc wiedeński

 

W sumie sama nazwa wskazuje, że jego początki są w Wiedniu, ale czy wiecie, że miało to związek z wielkim wydarzeniem politycznym, które zamieniło się w bal trwający miesiącami?
Było to podczas Kongresu Wiedeńskiego w latach 1814-15. Pokonano Napoleona i radzono nad nowym porządkiem w Europie. Zjechała do Wiednia śmietanka europejska i zaczął się bal a co za tym idzie tańce.
Wprowadzono na salony i taneczny parkiet nowy tu taniec – walc. Uznawany był do tej pory za frywolny a wirowanie miało szkodzić zdrowiu. Rodzina Straussów wkrótce jednak oswoiła wiedeńskiego walca i sprawiła, że tańczył go nie tylko Wiedeń.
 

2 Antyseptyka

 

Początki antyseptyki zaczęły się od mycia rąk przez lekarzy. To nie było wcale oczywiste jeszcze 150 lat temu. Życie wielu ludzi uratował odważny wiedeński lekarz Ignaz Semmelweis. Jego historię przeczytacie na blogu w tym wpisie.

 

 

3 Croissanty

 

Ciasta francuskie, kruche i delikatne rogale oraz wiele wypieków ma swoje początki w austriackich piekarniach. Poznajcie austriacki rodowód croissanta
 

4 Porsche

 

Ferdinand Porsche to konstruktor jednych z pierwszych samochodów jak chociażby takiego cacka jak Lohner-Porsche z 1900 roku, który jeździł z szybkością 60 km – wtedy to było sporo.
Ferdinand urodził się jako poddany cesarza Franciszka Józefa w Sudetach. Sławna marka samochodów sportowych powstała pół wieku później. W międzyczasie nasz bohater bawił się projektowaniem napędów do czołgów nazistów. Szło mu zadziwiająco dobrze a to tak ciekawa postać, że poświęcę jej kiedyś osobny wpis.
Dzisiaj fabryka produkująca samochody należy do Niemców ale Porsche Holding – firma sprzedająca te autka i nie tylko, jest austriacka a konkretnie rodziny Porsche i Piëch.
 

5 Czołg

 

Skoro padło wcześniej słowo „czołg” to warto wspomnieć o innym Austriaku Güntherze Burstynie, który w 1911 roku zaprojektował pierwszy czołg – Motorgeschütz

 

 

6 Psychoanaliza

 

Psychoanaliza urodziła się w Wiedniu, bo to było miasto, w którym żył i pracował Sigmund Freud.
 

7 Paracelsus

 

Paracelsus kształcił się między innymi w Wiedniu, zmarło mu się w Salzburgu. To lekarz z przełomy XV i XVI wieku, który przez wielu jest uznawany za ojca współczesnej medycyny.
 

8 Glock

 

Glock – ulubiona broń kilku armii i bohaterów filmowych. Lekki – bo z tworzywa a nie z metalu, dobrze leży w ręce nawet niedużej, damskiej – sprawdzone osobiście.
 

9 Venus von Willendorf

 

Najsławniejsza paleolityczna Wenus jest Austriaczką a pochodzi z małego miasteczka w Dolinie Wachau – Willendorfu.
&nbsp

 

10 Najstarszy tort

 

Najstarszy tort świata to Linzer Torte. W sumie to nie wiadomo jak przepis jest stary, niektórzy wywodzą go od ciast pieczonych przez Rzymian, ale tych starożytnych nie współczesnych. Najstarsze zapisane wersje tego przepisu liczą sobie już 350 lat.
Dlaczego do tej pory nie podałam wam przepisu na tę pyszną austriacką słodkość?

Dobre pytanie!
Muszę to naprawić.

Beata

 

 

You Might Also Like

1 komentarz

  • Odpowiedz Emil 21 czerwca z 12:17

    Co do Glocka, to lufa i zamek są z metalu jak najbardziej, reszta czyli szkielet i magazynki z tzw. tworzywa. Z resztą się zgadzam na 100%. Pozdrwaiam

  • Zostaw odpowiedź

    Translate »