Długie weekendy i wolne dni w Austrii w 2019 roku

14 grudnia

Przeglądam kalendarz na rok 2019 i powoli zapełniam go planowanymi wyjazdami, projektami, spotkaniami. Staram się dobrze przygotować do tego by nie powtórzyła mi się pewna przygoda sprzed lat.
Wolne dni i święta nieznane mi z Polski zaskoczyły mnie i kompletnie zmieniły program wyjazdu do Czech. Planowałam w pewien lipcowy dzień trochę pozwiedzać i zrobić małe zakupy w Czeskim Cieszynie. Wybrałam się tam nieświadoma, że 5 i 6 lipca to dla Czechów święta i dni wolne. Swoje święta mają wtedy Cyryl i Metody, nazywani apostołami Słowian oraz Jan Hus, bohater narodowy Czechów, człowiek, który chciał zreformować kościół. Pamiętam ten wyjazd i pomimo konieczności zmiany planów uważam go za udany. Nauczył mnie on jednak by zawsze sprawdzać czy aby nie chce odwiedzić jakiegoś miejsca w dniu, gdy tam świętują a święto nie jest moim celem.

 

Planując wyjazd do Austrii w 2019 roku weźcie pod uwagę długie weekendy i dni wolne, które mogą was tu zaskoczyć.

Oto one:

 

1 stycznia — Neujahr

 

W 2019 roku przypada we wtorek. Początek roku to czas powolnego powrotu do normalnych zajęć dla wielu firm. Wiele osób pracujących na etatach i prowadzących działalność gospodarczą cieszy się tu wolnymi dniami od Świąt Bożego Narodzenia do Trzech Króli.

 

6 stycznia — Heilige Drei Könige

 

Heilige Drei Könige czyli święto Trzech Króli wypada tym razem w niedzielę.

 

22 kwietnia — Ostermontag

 

Poniedziałek Wielkanocny jest w Austrii świętem. Znamy je także z Polski więc nikogo nie powinny zaskoczyć pozamykane sklepy 😉

 

1 maja — Staatsfeiertag

 

Maj zaczyna się w Austrii Świętem Narodowym, czyli Staatsfeiertag. W 2019 roku wypada ono w środę i tym sposobem zanosi się na bardzo długi weekend dla wielu osób. Wystarczą 4 dni urlopu by mieć 9 dni wolnego.

 

30 maja — Christi Himmelfahrt

 

Maj to w Austrii tradycyjnie miesiąc długich weekendów, lecz w 2019 roku będzie ich stosunkowo mało – tylko dwa, święta zaczynają i kończą miesiąc. 30 maja przypada Święto Wniebowstąpienia Pańskiego i wydłuży ono ostatni majowy weekend do 2 czerwca.

 

10 czerwca — Pfingstmontag

 

Otwarcie czerwca długim weekendem będzie miało swoją kontynuację już w kolejny weekend gdy z powodu Święta Zesłania Ducha Świętego poniedziałek będzie dniem wolnym.

 

20 czerwca — Fronleichnam

 

Boże Ciało przypada na 20 czerwca, można więc powiedzieć, że długim weekendem wejdziemy w lato 🙂

 

15 sierpnia — Mariä Himmelfahrt

 

15 sierpnia przypadnie w 2019 roku w czwartek. Długi weekend potrwa dla wielu do 18 czerwca. Jeżeli planujecie odwiedzić Austrię w tym terminie, pomyślcie odpowiednio wcześniej o zarezerwowaniu noclegu. To środek wakacji a małym kosztem urlopowym można mieć znowu 9 dni wolnego. Zapewniam, że wiele osób także wpadnie na ten pomysł.

 

26 październik — Nationalfeiertag

 

Święto Narodowe Austrii — Nationalfeiertag przypada w 2019 roku w sobotę.

 

1 listopad — Allerheiligen

 

Piątek 1 listopada to Wszystkich Świętych. Święto przedłuży weekend o jeden dzień.

 

8 grudnia Mariä Empfängnis

 

Święto wypada tym razem w niedzielę.

 

25 grudnia — Christtag

 

Boże Narodzenie w tym roku przypada na środę.

26 grudnia — Stefanitag

 

Kolejny dzień, czyli 26 grudnia, czwartek, podobnie jak w Polsce jest w Austrii świętem i dniem wolnym.

 

Gdy tak pomyśle to Boże Narodzenie zacznie się w 2019 roku w Wigilię we wtorek 24 grudnia a skończy pewnie w poniedziałek 30 grudnia 😉

 

Zaplanowaliście już, kiedy odwiedzicie Austrię?

 

Beata

 

 

 

You Might Also Like

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Translate »